" /> Nowy dzwon na Wawelu • malopolskaonline.pl
Aktualności
Sobota, 5 kwietnia 2014 00:03

Nowy dzwon na Wawelu

"Jan Paweł II" - taką nazwę ma nowy dzwon, który zostanie zawieszony w Wieży Srebrnych Dzwonów Katedry na Wawelu. Ważący pół tony dzwon został w piątek odlany w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Dzwon zostanie zawieszony w Wieży Srebrnych Dzwonów Katedry na Wawelu. Ufundowała go Krakowska Kapituła Katedralna.

Jak powiedział PAP proboszcz parafii archikatedralnej ks. Zdzisław Sochacki - chodzi o upamiętnienie Jana Pawła II, który przed objęciem Stolicy Apostolskiej był biskupem krakowskim i kapłanem tej diecezji.

W Katedrze na Wawelu, w krypcie św. Leonarda, Karol Wojtyła po otrzymaniu święceń kapłańskich odprawił 2 listopada 1946 r. swoją mszę prymicyjną. Tutaj otrzymał sakrę biskupią w 1958 r., a 9 lat później na Wawelu odbył się jego ingres kardynalski.

Wykonany z brązu dzwon ma 93 cm średnicy. Częstotliwość uderzeń w trakcie kołysania wynosi 60 na minutę.

W dzwon wtopiono podarowany przez kard. Stanisława Dziwisza złoty medal wybity na pamiątkę 50-lecia kapłaństwa Karola Wojtyły.

Dzwon "Jan Paweł II" zawiśnie w Wieży Srebrnych Dzwonów nad trzema znajdującymi się tam obecnie dzwonami: "Herman" (z 1271 r.), "Zbyszko" (z 1423 r.) i "Maciek" (z 1669 r.)

Nowy dzwon zostanie przywieziony do Krakowa w środę 16 kwietnia, a poświęcony będzie w Wielką Niedzielę 20 kwietnia.

s/ zdj. arch. Michała Adamowskiego
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl