Aktualności
Czwartek, 14 września 2017 13:07

Nowy Targ chce wytwarzać energię elektryczną cieplną

W Urzędzie Miasta w Nowym Targu podpisane zostało dziś porozumienie powołujące do życia Klaster Energii "Zielona Generacja Nowy Targ". Jego celem jest produkcja ekologicznej energii i poprawa jakości powietrza w mieście.
Partnerami, którzy przystąpili do Klastra Energii są: Powiat Nowotarski, miasto Nowy Targ, Podhalański Szpital Specjalistyczny, Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji, Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowo-Produkcyjne "ELTRONIK", Nowotarska Telewizja Kablowa oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

O szczegółach porozumienia opowiedział na przedpołudniowej konferencji prasowe dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Grzegorz Ratter. - Głównym celem klastra są działania mające przynieść poprawę jakości powietrza w Nowym Targu - powiedział. - Chcemy dążyć do samowystarczalności energetycznej miasta. Będziemy ubiegać się o dotacje z dostępnych funduszy na działania, które planujemy. W pierwszej kolejności będą to produkcja biopaliwa z gazów pochodzących z oczyszczalni ścieków w Nowym Targu oraz energii z gazu ziemnego. W ten sposób będziemy wytwarzać energię elektryczną i cieplną.

Pomysłów jest dużo więcej. To m.in. budowę sieci instalacji fotowoltaicznych, wprowadzenie autobusów na energię elektryczną czy budowa miejskiego systemu monitoringu jakości powietrza.

Powołanie klastra jest konieczne, żeby ubiegać się o pieniądze m.in. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, rządowe czy z Unii Europejskiej. W pierwszej kolejności MPEC, jako koordynator projektu, będzie ubiegał się o certyfikat Ministerstwa Energii.

r/ zdj. Robert Miśkowiec

źródło: podhale24

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl