Kopalnia
Aktualności
Niedziela, 14 lipca 2013 14:35

Nowy Sącz: Lekarze nie zgadzają się na obniżenie wynagrodzeń

NOWY SĄCZ. Lekarze ze szpitala im. Śniadeckiego są przeciwni obniżeniu pensji o 10 proc. Propozycja dyrekcji dotycząca obniżki płac ma poprawić sytuację finansową placówki, która w ostatnim półroczu przyniosła 3 mln zł strat.
Jak poinformował PAP dyrektor szpitala Artur Puszko, obniżenie pensji o 10 proc. ma dotyczyć wszystkich pracowników szpitala. - Obniżenie pensji pracownikom to tylko część programu naprawczego, który jest w przygotowaniu. Na moją propozycję zgodziło się 60 lekarzy zatrudnionych w oparciu o umowy cywilnoprawne - powiedział.

Narodowy Fundusz Zdrowia zalega szpitalowi za nadwykonania blisko 3 mln zł.

Tymczasem przewodniczący Związku Zawodowego Lekarzy w nowosądeckim szpitalu Czesław Miś mówi, że wszyscy lekarze, zatrudnieni na umowę o pracę, czyli 130 osób pracujących w szpitalu im. Śniadeckiego, nie zgadza się na propozycję dyrekcji. - To nie lekarze są winni sytuacji finansowej szpitala. To niekorzystna umowa z NFZ podpisana przez dyrektora skutkuje dzisiejszą sytuacją - powiedział PAP Miś.

Pensja podstawowa lekarza bez specjalizacji w nowosądeckim szpitalu wynosi 3,1 tys. zł, a lekarza specjalisty - 4,5 tys. zł.

Sprzeciw lekarzy poparł Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. W oświadczeniu przesłanym PAP przez przewodniczącego OZZL Krzysztofa Bukiela czytamy: "Powyższa sytuacja jest kolejnym przykładem działań, podejmowanych obecnie przez dyrektorów wielu szpitali w Polsce, które - wyglądając pozornie na rozsądne i uzasadnione - przyczyniają się w istocie do pogłębienia kryzysu w całej służbie zdrowia, a w konsekwencji i w tych szpitalach".

opr.s/

źródło: PAP

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl