Aktualności
Niedziela, 12 lipca 2015 17:47

Nowotarski półfinał Małopolskiego Festiwalu Smaku rozstrzygnięty (zdjęcia)

Podczas całodziennej imprezy na nowotarskim Rynku wybierano osiem potraw lub produktów, które reprezentować będą nasz region na wielkim finale MFS w Krakowie 29 i 30 sierpnia.
Swoje produkty prezentowało 20 wystawców z powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego. Nie zabrakło mięsa, wędlin, serów, miodu, ani pierogów, zupy bryndzowej, grzybowej, czy pstrąga.

Profesjonalne jury składające się z zawodowych kucharzy i ekspertów kulinarnych, pod przewodnictwem Jerzego Poznańskiego zdecydowało, iż Grand Prix otrzymał moskol z masłem czosnkowym Janiny Zborowskiej z Witowa. Drugie miejsce przyznano dla buncoka wędzonego przygotowanego przez Janinę i Bolesława Bobaków z Zębu. Miejsce trzecie - jagnięcina z rożna - dzieło Agnieszki Niezgody ze Szczawnicy.

Przyznano także wyróżnienia dla: kapuśnika (niezwykłej potrawy kuchi spiskiej - z ciasta drożdżowego oraz m. in. kupusty, cebuli i cynamonu) Zbigniewa Kapołki oraz kiełbasy z gęsiny przygotowanej przez Macieja Pawlikowskiego z Białego Dunajca. Jak mówił - "nauczył się tego przepisu od swojej babki".

Wyróżnienie od dziennikarzy otrzymała zupa grzybowa z tartymi kluskami - dzieło Zofii Piszczek z Tylmanowej.

Swoje nagrody przyznawała także publiczność smakująca wszystkie prezentowane produkty. W plebiscycie wzięły udział 1734 osoby. Oddano 1 658 głosów i zdecydowano, iż w kategorii "Ekologiczne przysmaki" najlepszy był buncok wędzony Janiny i Bolesława Bobaków, w kategorii "Tradycyjne specjały" - oscypek Jana Wilczka z Leśnicy, w kategorii "Smakołyki z legendą" - pierogi z bryndzą Marii Stopka z Witowa, a w kategorii "Jak u mamy" - nagrodzono nektar malinowy Władysława Jarząbka z Bańskiej Wyżnej.

W trakcie imprezy prowadzono pokazy kulinarne - do gotowania, krojenia, mieszania zaproszono władze Miasta. Burmistrz Nowego Targu wraz ze swoją zastępczynią częstowali mieszkańców tym, co pod okiem kucharzy - przygotowali.

W tym czasie na scenie prezentowały się zespoły regionalne, a także zaproszeni goście z Meksyku i Pakistanu. Podsumowaniem imprezy będzie koncert zespołu Siwy Dym

s/ zdj. Michał Adamowski
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl