WSB
Aktualności
Niedziela, 19 września 2021 16:00

Nowotarski oddział Związku Podhalan ma 100 lat (zdjęcia)

Dziś odbywają się główne uroczystości z okazji 100-lecia Związku Podhalan w Nowym Targu. Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Głównym celebransem był bp Damian Muskus.
W homilii bp Muskus nawiązał do hasła widniejącego na sztandarze pierwszego Związku Górali: "W jedności siła". Podkreślał, że dzięki zjednoczeniu wokół wspólnego celu Polacy zdołali odzyskać wolność, ocalili swoją kulturę i wiarę. - I na odwrót, gdy zaczynało brakować jedności, gdy mnożyły się podziały, gdy zamierał dialog między różnymi grupami, a własne interesy stawały się ważniejsze niż dobro wspólne, przestawaliśmy istnieć jako wspólnota, traciliśmy tożsamość. Tak było w przeszłości, tak jest i dziś - stwierdził.

- Trzeba nam jednak zapytać: o jaką siłę chodzi w tej jedności, którą tworzycie? Czemu ma ona służyć? - pytał hierarcha. I dodał, że "siła naszych wspólnot i ich wartość sprawdza się nie wtedy, gdy udaje nam się osiągnąć więcej wymiernych korzyści, więcej uznania, więcej przywilejów, ale wtedy, gdy nasza wspólnota potrafi przyjąć i ochronić najsłabszych". Zgromadzonych w kościele pytał - "czy aby na pewno ten egzamin z miłości zdaliśmy celująco?"

Z kościoła uczestnicy uroczystości przeszli na Plac Słowackiego, gdzie poszczególne delegacje złożyły wiązanki pod pomnikiem Władysława Orkana.

Potem w auli Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej zorganizowana została uroczysta akademia jubileuszowa, którą urozmaicił występ zespołu regionalnego Młode Podhale. Po południu w Skalnym Dworku rozpoczęły się Góralskie Posiady. Zakończy ją zabawa taneczna z zespołem Warasy.

KAI, s/ zdj. Szymon Pyzowski
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl