Golemo
Aktualności
Piątek, 31 października 2014 15:16

Nowotarski oddział MORD - oficjalnie otwarty (zdjęcia)

NOWY TARG. - Rocznie 5,6 tysięcy osób z naszego terenu zdaje egzaminy na prawo jazdy. Będzie można je zdawać tutaj - mówił podczas oficjalnego otwarcia Oddziału Terenowego Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego - Krzysztof Faber. - Teraz odległości są właściwe. Chętni mogą uzyskać uprawnienia w pobliżu miejsca zamieszkania - dodał dyrektor MORD w Nowym Sączu.
Starosta nowotarski mówił, że to dla powiatu dzień bardzo ważny. - To ukoronowanie wieloletnich starań, by ten ośrodek tu powstał. To też efekt skuteczności działania powiatu, odpowiedź na potrzeby mieszkańców, efekt wsłuchiwania się w ich głosy. Sam budynek powstał w ekspresowym tempie, w ciągu dwóch i pół miesiąca, od lipca do września - dodał.

Dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu przypomniał, że taki ośrodek kiedyś w Nowym Targu istniał.

- Przedstawiciele regionu podhalańskiego, powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego czynili próby, by tego typu ośrodek powstał tu znowu - już kilka lat temu. Ale nie pozwalały na to przepisy, które wskazywały, że ORD mogą być tylko w miastach wojewódzkich. Ostatnio zrobiona poprawka w przepisach zezwoliła organom założycielskim powoływanie jednostek terenowych. Kilka miesięcy temu powstał taki ośrodek w Oświęcimiu, dziś - w Nowym Targu - mówił Waldemar Olszyński. - To dzięki życzliwości marszałka decyzja taka została podjęta - dodał dyrektor MORD w Nowym Sączu.

- Postawiliśmy na politykę subregionalną, na potencjały drzemiące w tych środowiskach. W przypadku MORD to nam się udało - mówił Marek Sowa. - Jestem jestem przekonany, że mieszkańcy Podhala będą korzystać z tego miejsca. Nie będą musieli jeździć do Krakowa czy Nowego Sącza. Oby to miejsce było szczęśliwe dla zdających - dodał Marszałek Województwa Małopolskiego. Po chwili z uśmiechem uzupełnił: - Dla ośrodka jednak inny wskaźnik jest ważny, by była rentowność.

Tempo przy uruchomieniu OT było spore - całość zamknęła się w 7 miesiącach. 31 marca br. sejmik podjął uchwałę i od razu ruszyła budowa ośrodka. - Myśmy bardzo sprawnie ten środek wybudowali, w 4 miesiące wszystko było gotowe. Od 3 listopada ruszają egzaminy. Zapisy trwają już od początku tygodnia. Jest już 80 osób zapisanych - potwierdza dyr. Olszyński.

- Na miejscu będzie 6 samochodów dla kursantów. Dziennie można organizować 50 egzaminów praktycznych, 50-60 egzaminów teoretycznych - oblicza Maciej Piekarczyk. Szef nowego ośrodka deklaruje: - To na razie kategorie B i B1, ale będziemy naciskać, by można było tu także zdawać na prawo jazdy kategorii A. Chodzi przede wszystkim o 16-latków, oni powinni mieć możliwość zdawania egzaminów na miejscu, bliżej domu.

Budowa ośrodka kosztowała ok. 2 mln 300 tys. zł. Powiat nowotarski przekazał 1,5 mln zł na budowę samego ośrodka, a MORD - 800 tys. i wziął na siebie koszty utrzymania obiektu (media). Podpisana umowa na wykorzystanie terenu obowiązywać ma 15 lat.

Otwarcie OT MORD uświetnił pokaz Grzegorza Hedwiga z Automobilklubu Podkarpackiego, który jazdą repliką samochodu wyścigowego dał popis swoich umiejętności i możliwości samochodu.

s/ zdj. Michał Adamowski

źródło: Podhale24

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl