Aktualności
Wtorek, 30 czerwca 2015 22:59

Nowotarscy kadeci na święcie jednostki patronackiej (zdjęcia)

NOWY TARG/KRAKÓW. Jednostką patronacką dla klas mundurowych Prywatnych Szkół Średnich im. prof. Venuleta w Nowym Targu jest 5. Batalion Dowodzenia im. gen. Hallera w Krakowie-Rząsce. W dorocznym święcie tej jednostki uczniowie „Venuleta” zawsze biorą czynny udział.
Tak było i w tym roku – na zaproszenia 5. Batalionu, Szkoła (jak i inne placówki pod patronatem jednostki) wystawiła pododdział do defilady. Szkolnych pododdziałów było tam w sumie siedem, jednak uczniowie „Venuleta” zdecydowanie najlepiej prezentowali się w defiladowym marszu.

Połączone z Dniem Otwartym święto krakowskiej jednostki ma rangę uroczystości państwowej, o wojskowym charakterze. To okazja, by nie tylko przypominać postać patrona 5. Batalionu i historię jednostki, ale także pochwalić się poziomem wyszkolenia, osiągnięciami i zasługami żołnierzy; pokazać uzbrojenie i umundurowanie, także sprzęt łącznościowy. Wręczane są wtedy awanse, medale, wyróżnienia. Uczniowie biorący udział w święcie mogą obejrzeć dokładnie broń i wyposażenie jednostki. Łączy się to z promowaniem Narodowych Sił Zbrojnych, rozprowadzaniem ulotek i informatorów.

Szkoły objęte patronatem jednostki co roku biorą udział w zawodach o Puchar Przechodni Dowódcy 5. Batalionu. Święto to także czas przekazywania tego Pucharu kolejnym zwycięzcom zawodów.

„Venuleta” reprezentowały w Rząsce dwie klasy wojskowe – I i II, w sumie 25 osób. Wszystko rozpoczęło się mszą polową. Pododdział jednostki dał potem pokaz musztry paradnej z bronią, strzelając z karabinu w różnych kombinacjach (seriami, salwami).

W atmosferze „na spocznij” wszyscy uczestnicy święta raczyli się na koniec wojskową grochówką.

źródło: szkoła
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl