Aktualności
Czwartek, 3 maja 2018 14:20

Nowosądeckie muzeum ma nową siedzibę (zdjęcia)

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu – instytucja kultury Województwa Małopolskiego – obchodzi w tym roku 80-lecie swojej działalności. Sądeccy muzealnicy, ale i mieszkańcy, mają szczególne powody do radości, gdyż właśnie w roku jubileuszu placówka wzbogaciła się o nową siedzibę główną.
Za nami jej uroczyste otwarcie, w którym wzięli udział m.in. Leszek Zegzda z zarządu województwa oraz radny Witold Kozłowski.

Rok muzealnego jubileuszu to nie tylko okazja do świętowania, ale też do dalszego rozwijania oferty kulturalnej. Pozwoli na to nowy oddział. Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 oraz budżetu województwa, zabytkowy obiekt przy ul. Jagiellońskiej 56 w Nowym Sączu został gruntownie zmodernizowany i przekształcony w główną siedzibę muzeum. Będzie można w niej obejrzeć ciekawe wystawy na temat dziedzictwa kulturowego Sądecczyzny oraz dziejów Nowego Sącza (w okresie od autonomii galicyjskiej do zakończenia II wojny światowej).

W odnowionym budynku będzie można też dowiedzieć się więcej na temat historii samego budynku (wzniesionego w 1912 r. i pełniącego wówczas funkcję austro-węgierskiego banku). Na stałe będzie również eksponowana kolekcja obrazów słynnego sądeckiego malarza – portrecisty Bolesława Barbackiego, nie zabraknie też miejsca na ciekawe konferencje, warsztaty dla dzieci, koncerty czy spotkania z autorami ciekawych książek.

Otwarcie siedziby muzeum było okazją do złożenia podziękowań osobom zaangażowanym w całe przedsięwzięcie. Dlatego Odznakami Honorowymi Województwa Małopolskiego – Krzyżami Małopolski zostali odznaczeni: dyrektor muzeum Robert Ślusarek i zastępca dyrektora Zofia Pulit, natomiast nagrodami Polonia Minor: Sławomir Czop (zastępca dyrektora muzeum ds. administracyjno-technicznych), Janusz Obtułowicz, Jan Kociołek, Irena Antolik, Edyta Ross-Pazdyk, Beata Wierzbicka, Maria Marcinowska, Anita Kronenberger, Ewa Wróbel oraz Mariusz Górka z firmy Motylex (wykonawca inwestycji) i Renata Kalarus z firmy Metaforma. Ponadto, do dyrektora Ślusarka trafił też brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczystemu otwarciu nowej siedziby towarzyszyła też prezentacja dzieł Jacka i Rafała Malczewskich, spektakl aktorów Teatru Witkacego w Zakopanem oraz występy: Julii Doszny z akordeonowym akompaniamentem Mirosława Bogonia, Teresy Mirgi z grupą Kałe Bała i Zespołu Pieśni i Tańca "Lachy”.

opr. s/

źródło: UMWM

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl