Golemo
Aktualności
Poniedziałek, 22 stycznia 2018 22:47

Nowe skrzydło szpitala w Krynicy. "Medycyna na światowym poziomie" (zdjęcia)

Starosta nowosądecki Marek Pławiak otworzył dziś oficjalnie nowe skrzydło powiatowego szpitala w Krynicy-Zdroju. - To zakończenie największej powiatowej inwestycji minionego roku - podkreślił starosta.
Budowę skrzydła rozpoczęto 1 października 2016 r. W ciągu roku wzniesiono czterokondygnacyjny pawilon, połączony ze szpitalem dwoma łącznikami. Na poziomie piwnic zlokalizowano centralną sterylizatornię, obsługującą cały szpital, pomieszczenia techniczne i szatnię personelu. Na parterze mieści się pediatryczna izba przyjęć wraz z gabinetem zabiegowym i poradnią wad postaw i rozwoju dzieci. Na tym poziomie znajduje się także oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Na pierwszym piętrze urządzono oddział pediatrii. Zorganizowano go w taki sposób, by rodzice mogli przebywać ze swoimi chorymi dziećmi. Na drugim piętrze mieści się blok operacyjny z trzema nowoczesnymi salami operacyjnymi.

W ramach tego zadania rozbudowano istniejący oddział położniczy, mieszczący się we wschodnim skrzydle szpitala, o salę do cięć cesarskich, połączoną z traktem porodowym.

- W budynku zastosowano szereg energooszczędnych rozwiązań, co pozwoli w znaczący sposób ograniczyć zużycie energii oraz zmniejszyć emisję CO2 - dodaje Sławomir Kmak, dyrektor krynickiego szpitala. - Realizując projekt rozbudowano obiekt szpitala o ponad 3100 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

Koszt realizacji rozbudowy szpitala wraz z wyposażeniem wynosi 22 mln zł. W tej kwocie mieszczą się m.in. dotacja celowa z Powiatu Nowosądeckiego (11 mln zł), pożyczka z NFOŚiGW (2,7 mln zł) i dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego (5,7 mln zł, przy wkładzie własnym 2,4 mln zł).
- Gdyby nie determinacja Zarządu Powiatu, poparta dobrą wolą Rady Powiatu Nowosądeckiego, tego zadania nie udałoby się zrealizować - przypomniał Sławomir Kmak. - Krynicki szpital funkcjonuje dzięki wsparciu powiatu. Bez niego nie mógłby istnieć. A nowe skrzydło jest dziś swoistym pomnikiem piątej kadencji powiatowego samorządu.
Za to wsparcie dyrektor Sławomir Kmak podziękował staroście Markowi Pławiakowi i przewodniczącemu Rady Powiatu Nowosądeckiego Zygmuntowi Paruchowi, wręczając im statuetkę "Serca na dłoni".

- Ta inwestycja ma niebagatelne znaczenie dla jakości usług medycznych nie tylko w powiecie, ale całej Małopolsce - stwierdziła wicemister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. - To powiatowe szpitale są bowiem pierwszym miejscem, do którego trafia pacjent. Od jakości diagnostyki i leczenia zależy jego dalszy los.
Starosta Marek Pławiak podkreślił, że nowe oddziały, blok operacyjny i centralna sterylizatornia są tak specjalistycznie wyposażone, że gwarantują usługi na najwyższym poziomie.

- Krynicki szpital ma swoją renomę - dodał Marek Pławiak. - Pracują tutaj znakomici lekarze, którzy zasługują, by mieć najlepsze z możliwych warunki pracy. I takie staraliśmy się im zagwarantować, w trosce o bezpieczeństwo sądeczan oraz turystów.

Starosta Marek Pławiak podziękował dziś burmistrzom Krynicy-Zdroju, Muszyny i Starego Sącza oraz wójtom Korzennej, Łabowej, Kamionki Wielkiej i Nawojowej, którzy przeznaczyli ponad 600 tys. zł na doposażenie oddziału pediatrii. Burmistrz Krynicy-Zdroju Dariusz Reśko, który przeznaczył na ten cel aż 200 tys. zł podkreślił, że szpital jest wizytówką kurortu. A o poziomie świadczonych tam usług mówi się w całym kraju.

W uroczystości uczestniczyli wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, wicemister finansów Wiesław Janczyk, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda i radny wojewódzki Stanisław Pasoń. Powiatowe władze reprezentowali starosta Marek Pławiak, wicestarosta Antoni Koszyk, członkowie Zarządu Powiatu Franciszek Kantor i Marian Ryba, przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Zygmunt Paruch i liczne grono radnych. Obecni byli także wybitny kardiochirurg prof. n. med. Dariusz Dudek oraz wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech. Nowy obiekt poświęcił ks. bp Stanisław Salaterski.

szel/ zdj. Paweł Szeliga

źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl