Aktualności
Środa, 11 stycznia 2017 22:15

Nowe samochody dla strażaków ochotników

34 Ochotnicze Straże Pożarne z całej Małopolski otrzymają nowoczesne samochody i detektory gazowe. Wszystko dzięki rozdaniu środków w ramach projektu „Bezpieczna Małopolska – samochody strażackie”. Umowy na sprzęt o łącznej wartości ponad 23 mln zł przekazał gminom wicemarszałek Wojciech Kozak.
Unijne wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 wynosi ponad 11 mln zł. Resztę dołożą gminy.

- Ochotnicze straże pożarne to nieocenione wsparcie dla zawodowych służb ratowniczych. Często to właśnie oni są pierwsi na miejscu zdarzenia czy wypadku. Nie zapominajmy też o tym, jak ofiarnie nieśli pomoc naszym mieszkańcom podczas ostatnich powodzi. Dlatego Zarząd Województwa Małopolskiego od lat wspiera ochotnicze straże pożarne – pomagamy remontować remizy, dofinansowujemy zakup specjalistycznego sprzętu i umundurowania. Teraz czas na zakup wozów strażackich – mówił podczas przekazania umów wicemarszałek Wojciech Kozak.

Dzięki projektowi „Bezpieczna Małopolska – samochody strażackie” do 34 jednostek OSP w całym województwie (lista poniżej) trafią nowoczesne wozy strażackie. Każdy z nich jest przystosowany do akcji ratowniczych – mogą jednorazowo przewieźć ok. 3 ton wody lub 300 litrów środka pianotwórczego do gaszenia pożarów, są również wyposażone w najpotrzebniejszy sprzęt, czyli m.in. autopompy, ledowe maszty oświetleniowe, wyciągarki o sile 8 ton, a także zestaw do łączności radiowej. Dzięki napędowi 4x4 strażacy będą też mogli nieść pomoc w trudniejszym terenie. Warto podkreślić, że samochody są też przyjazne dla środowiska – wszystkie wyposażono bowiem w silniki spełniające wyśrubowane normy czystości spalin EURO VI. W kabinie osobowej zmieści się
6 strażaków.

To nie wszystko – każda z OSP otrzyma też detektory, które pozwalają na wykrycie kilku rodzajów gazów. Pomoże to strażakom-ochotnikom szczególnie w czasie niebezpiecznych akcji, w których istnieje niebezpieczeństwo np. zatrucia czadem lub wybuchu gazu.

Sprzęt trafi do strażaków w trzech turach. Pierwsze 11 wozów strażackich dotrze do gmin do początku czerwca 2017 roku, kolejne 12 – do połowy lipca. Ostatnie 11 samochodów zostanie przekazane do połowy sierpnia.

Nowe pojazdy trafią do tych OSP, które najbardziej ich potrzebują. Rozdzielając środki w ramach projektu komisja konkursowa brała pod uwagę m.in. średnią liczbę interwencji w latach 2012-2014, liczbę ratowników z odpowiednimi uprawnieniami, posiadany sprzęt, a także dotychczas otrzymaną pomoc.

Wsparcie nie byłoby możliwe, gdyby nie środki unijne. Projekt „Bezpieczna Małopolska – samochody strażackie” został dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego kwotą ponad 11 mln zł. Resztę kosztów gminy pokryją z własnego budżetu.

Lista gmin (partnerów projektu):
Gmina Krzeszowice - OSP Tenczynek
Gmina Mogilany - OSP Mogilany
Gmina Michałowice - OSP Michałowice
Gmina Słomniki - OSP Miłocice
Gmina Sułoszowa - OSP Sułoszowa I
Gmina Charsznica - OSP Tczyca
Gmina Myślenice - OSP Głogoczów
Gmina Tokarnia - OSP Krzczonów
Gmina Koniusza - OSP Wierzbno
Gmina Niepołomice - OSP Niepołomice
Gmina Kłaj - OSP Kłaj
Gmina Biecz - OSP Biecz
Gmina Uście Gorlickie - OSP Gładyszów
Gmina Laskowa - OSP Laskowa
Gmina Limanowa - OSP Nowe Rybie
Gmina Dobra - OSP Dobra
Miasto Grybów - OSP Grybów-Biała
Gmina Stary Sącz - OSP Stary Sącz
Gmina Szczucin - OSP Szczucin
Gmina Borzęcin - OSP Borzęcin Dolny
Gmina Gromnik - OSP Siemiechów
Gmina Skrzyszów - OSP Łękawica
Gmina Rzepiennik Strzyżewski - OSP Rzepiennik Strzyżewski
Gmina Trzebinia - OSP Młoszowa
Gmina Bukowno - OSP Stare Bukowno
Gmina Klucze - OSP Bydlin
Gmina Zator - OSP Zator
Gmina Kęty - OSP Kęty
Gmina Wieprz - OSP Wieprz
Gmina Andrychów - OSP Sułkowice Łęg
Gmina Łapsze Niżne - OSP Trybsz
Gmina Raba Wyżna - OSP Rokiciny Podhalańskie
Gmina Zembrzyce - OSP Zembrzyce
Gmina Poronin - OSP Suche

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl