Aktualności
Poniedziałek, 17 grudnia 2018 16:05

Nowe radiowozy dla Komendy Miejskiej Policji w Krakowie

20 samochodów hybrydowych i jeden nieoznakowany w wersji kombi-van to nowy nabytek Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, którego zakup współfinansowało miasto. Kluczyki do radiowozów przekazał dziś policjantom prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. To kolejne wsparcie z miejskiego budżetu, jakie trafia do służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.
Koszty związane z funkcjonowaniem policji są pokrywane z budżetu państwa, ale Gmina Miejska Kraków co roku znacznie dofinansowuje jej działania. W ciągu kilkunastu lat policja stała się beneficjentem kwoty sięgającej 45 mln zł. Środki te były przeznaczone na budowę i remonty komisariatów, zakup sprzętu specjalistycznego, w tym pojazdów, oraz organizację dodatkowych patroli funkcjonariuszy. Rok 2018 to wydatki planowane na poziomie około 2,9 mln zł.

Dzisiaj do policjantów trafiło 20 samochodów hybrydowych i nieoznakowany samochód klasy kombi-van w wersji przedłużonej. Ten ostatni wzbogaci Wydział Techniki Kryminalistycznej KMP w Krakowie i będzie służył do przewozu sprzętu techniki kryminalistycznej. Walorem nowych hybryd jest z kolei zmniejszone zużycie paliwa, a co za tym idzie dużo mniejsza emisja szkodliwych spalin i hałasu. Na nowe samochody miasto przeznaczyło 950 tys. zł – to 50 proc. ich wartości, resztę dołożył Komendant Główny Policji. Warto przypomnieć, że także w tym roku dzięki środkom dzielnicowym zakupiono kolejnych 11 radiowozów, a w ubiegłym roku przekazało 720 tys. zł na zakup 20 pojazdów.

Miejskie wsparcie dla policji to nie tylko pomoc w zakupie nowych samochodów. Ponieważ jednym z priorytetowych działań jest walka z tzw. niską emisją, Kraków finansuje także wzmożone kontrole emisji spalin.
W tym roku zorganizowano dodatkowe płatne patrole funkcjonariuszy służby ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, mające na celu prowadzenie kontroli pojazdów pod kątem przekraczania norm spalin.

Miasto przeznaczyło na ten cel kwotę 40 tys. zł, a rok wcześniej 100 tys. zł. Obecnie Komenda Miejska Policji w Krakowie dysponuje 6 analizatorami umożliwiającymi kontrolę spalin w silnikach benzynowych, z czego pięć zostało zakupionych ze środków Gminy Miejskiej Kraków (w latach 2015 i 2017) oraz trzema dymomierzami do kontroli spalin w silnikach diesla, z czego dwa urządzenia zostały zakupione przez miasto w roku 2017.

W latach 2015-2017 skontrolowano 3934 pojazdy, z których 915 zostało wyeliminowanych z ruchu.

źródło: Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl i materialy prasowe Urzędu Miasta Krakowa

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl