Golemo
Aktualności
Wtorek, 4 kwietnia 2017 09:50

Nowe atrakcje w małopolskich uzdrowiskach

Budowa zakładu przyrodoleczniczego z basenem leczniczym i wodą mineralną w Krynicy, stworzenie nowych miejsc rekreacji dla rodzin z dziećmi w Piwnicznej czy budowa wodnego placu zabaw w Rabce Zdroju – te plany małopolskich uzdrowisk wkrótce się urzeczywistnią.
Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję dotyczącą dofinansowania dziesięciu projektów, które wzbogacą i uatrakcyjnią ofertę małopolskich uzdrowisk. Do Krynicy, Rabki, Muszyny, Piwnicznej i Żegiestowa popłynie w sumie ponad 39 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego WM 2014-2020.

- W latach 2007-2013 na wsparcie małopolskich uzdrowisk przeznaczyliśmy prawie 53 mln zł, w obecnej perspektywie kwota ta jest niemal 3 razy większa. Jestem przekonany, że dzięki środkom z programu regionalnego miejscowości zdrojowe staną się jeszcze bardziej atrakcyjne, a ich oferta turystyczna bezkonkurencyjna, nie tylko w skali krajowej – mówi Stanisław Sorys, wicemarszałek Małopolski.

Zarząd Województwa Małopolskiego zadecydował właśnie o dofinansowaniu z RPO WM dziesięciu projektów. Dzięki tej decyzji w Krynicy Zdroju uda się zrealizować aż pięć inwestycji: powstanie zakład przyrodoleczniczy z leczniczym basenem z wodą mineralną, odbędzie się renowacja Bulwaru Dietla, płyty głównej deptaka oraz parku im. Mieczysława Dukieta. Uzdrowisko planuje również przywrócenia zielonego salonu uzdrowiskowego na Polanie Janówka.

Kolejnym beneficjentem jest Rabka Zdrój, gdzie fundusze unijne pozwolą na budowę wodnego placu zabaw w Parku Zdrojowym oraz zagospodarowanie bulwarów nad Poniczanką. Natomiast w Muszynie zostanie zagospodarowana przestrzeń wokół źródeł wody mineralnej Grunwald, Milusia i Anna. Piwniczna planuje budowę ogólnodostępnych miejsc rekrutacyjnych dla rodzin z dziećmi a Żegiestów budowę promenady spacerowej wzdłuż potoku.

Konkurs skierowany był do jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorstw oraz organizacji pozarządowych. Wsparcie mogły otrzymać przedsięwzięcia, które realizowane są na obszarach ze statusem uzdrowiska. Można było uzyskać nawet do 75 proc. kosztów całej inwestycji związanej z rozbudową infrastruktury uzdrowiskowej, turystycznej i rekreacyjnej w miejscowościach uzdrowiskowych.

W najbliższej przyszłości Zarząd Województwa Małopolskiego oceni jeszcze dziesięć kolejnych wniosków, które pozytywnie zweryfikowano na etapie oceny formalnej i finansowej. Spora szansa na wsparcie planowanych inwestycji otwiera się więc dla uzdrowisk zlokalizowanych w Szczawnicy, Muszynie, Piwnicznej, Żegiestowie, Krynicy i Wysowej.

opr. s/ zdj. M.Skowronek
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl