Aktualności
Środa, 9 sierpnia 2017 21:40

Nowe, elektryczne autobusy dla krakowskiego MPK (zdjęcia)

KRAKÓW. Dzisiaj w Zajezdni MPK Wola Duchacka, zostały przekazane kolejne nowe autobusy elektryczne, które wyprodukowała firma „Solaris”.
MPK właśnie wysłało na trasy 20 elektrycznych pojazdów, które są w pełni ekologiczne i w dodatku efektownie wyglądają. Autobusy są niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację, automat biletowy, monitoring, nowoczesny system informacji pasażerskiej, a także ładowarki USB do smartfonów. Baterie autobusów są ładowane z sieci trakcyjnej przez zamontowany na dachu pantograf, a podczas przebywania w zajezdni przez wtyczkę.

Bezemisyjne Solarisy będą kursować już nie tylko na linii nr 154, ale także na liniach nr 304, 124 oraz 169. Oprócz zakupu autobusów elektrycznych MPK SA w Krakowie zainwestowało także w rozbudowę infrastruktury ładującej.

W zajezdni Wola Duchacka wybudowano stację z 28 stanowiskami ładowania autobusów elektrycznych typu plug-in, natomiast na zajezdni w Nowej Hucie powstała stacja transformatorowa do ładowania autobusów elektrycznych.

Wśród 20 przekazanych dzisiaj oficjalnie krakowskiemu MPK autobusów elektrycznych, jeden z nich jest szczególny. Jest to bowiem pojazd z numerem 15000, który został wyprodukowany w fabryce w Bolechowie k/Poznania.

Warto podkreślić, że pojazdy o długości 12 i 18 metrów kosztowały blisko 42,8 mln zł netto.

Natomiast ich zakup realizowany jest w ramach dużego programu inwestycyjnego dotyczącego zakupu 107 ekologicznych autobusów. Inwestycja o wartości ponad 167,4 mln zł uzyskała dofinansowanie z funduszy unijnych - ponad 115,7 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe MPK Kraków
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl