Aktualności
Niedziela, 24 sierpnia 2014 20:20

Nowa siedziba Muzeum Pienińskiego (zdjęcia)

W sobotę uroczyście została zamknięta dotychczasowa siedziba szczawnickiego Muzeum Pienińskiego im. Józefa Szalaya. Ostatni eksponat został przewieziony do nowego budynku w Szlachtowej przy ul. Łemkowskiej przystrojoną dorożką, za którą z Pl. Dietla do Szlachtowej jechał korowód dorożek i wozów konnych z zaproszonymi gośćmi na otwarcie muzeum.
Powstałe w 1959 r. Muzeum Regionalne w Szczawnicy swoją pierwszą lokalizację miało w salach Dworca Gościnnego, a pomysłodawcą założenia muzeum był w 1919 r. Konstanty Kietlicz Rayski – malarz i pisarz, którego inicjatywę poparł młody literat osiadły w Szczawnicy - Jan Wiktor.

Jednakże ideę powołania do życia muzeum wcielili szczawniccy górale Michał Słowik, Stanisława Dominika, Wojciech Majerczak i Władysław Malinowski. To osoby, które oddały do muzeum pierwsze eksponaty i doprowadziły do spełnienia myśli o powstaniu muzeum, w którym zaczęto zbierać zabytki kultury regionu Szczawnicy, Szlachtowej i Jaworek, zachowując w ten sposób pamięć o przeszłości dla teraźniejszości i przyszłości.

Po pożarze Dworca Gościnnego w 1962 r. ocalone zbiory przechowywano w piwnicach budynku. W 1972 r. przeniesiono je do zabytkowej Willi Pałac przy Pl. Dietla, gdzie do 23 sierpnia br., dnia w którym uroczyście zamknięto Muzeum, zdając klucze właścicielom budynku rodzinie Państwa Mańkowskim.

- Jesteśmy wdzięczni właścicielom Willi Pałac, w którym przez czternaście lat mogliśmy zbierać i udostępniać turystom nasze zbiory muzealne. Jednocześnie cieszymy się z faktu, że Muzeum uzyskało nowy, własny budynek, który jest na pewno obszerniejszy, umożliwiając jeszcze lepsze pokazanie posiadanych zbiorów i jednocześnie ich dalsze powiększanie – podkreśliła Barbara Węglarz, kustosz szczawnickiego Muzeum Pienińskiego im. J. Szalaya.

Muzeum obecnie mieści się w wyremontowanym budynku po pomieszczeniach dawnej Straży Granicznej. Symbolicznego otwarcia, czyli przecięcia belki – szlabanu dokonali Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego i Grzegorz Niezgoda, Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica, a obiekt poświęcił proboszcz kościoła pw. Św. Wojciech w Szczawnicy ks. Franciszek Bondek.

Na uroczystości otwarcia muzeum obecni także byli przedstawiciele władz samorządowych Szczawnicy, duchowieństwa, przedstawiciele samorządu województwa z Leszkiem Zegdą przewodniczącym Komisji Kultury Województwa Małopolskiego, radni Barbara Dziwisz i Jan Hamerski oraz przedstawiciele Starostwa Nowotarskiego z Bogusławem Waksmundzkim, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, goście ze Słowacji, dyrektorzy instytucji kultury, rodzina Mańkowskich.

Zebranych powitał Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, którego Muzeum Pienińskie im. J. Szalaya jest Oddziałem. Podziękował on wszystkim osobom, które przyczyniły się do otwarcia muzeum w obecnym miejscu.

- Jako opiekun zbiorów pienińskich jestem szczęśliwa, że mają one nareszcie swój dom, własny dom. Myślę, że będzie to dobry dom, a wszystkie dotychczasowe siedziby, choć bardzo nam przyjazne, były dla muzeum mieszkaniami lokatorskimi – powiedziała podczas otwarcia muzeum Barbara Węglarz, kustosz Muzeum Pienińskiego.

Otwarcie w nowych podwojach Muzeum Pienińskiego było okazją do prezentacji rzemiosła, degustacji regionalnych potraw przygotowanych przez członów szczawnickiego Oddziału Związku Podhalan oraz obejrzenia występów artystów z Węgier i Polski występujących w Szczawnicy w związku z Dniami Przyjaźni Polsko-Węgierskimi.

Nowa siedziba Muzeum, to obszerne sale wystawowej podzielone tematycznie na Galerie Dunajca i Pienin, w której znajdują się zbiory etnograficzne przedstawiające zamki i warownie, kościół w Szczawnicy i cerkiew na Rusi Szlachtowskiej, Bóżnica, stroje Górali i Rusinów izbę regionalną, druciarstwo, pasterstwo, flisactwo i godła szalayowskie.

Druga część ekspozycji to wystawa eksponatów historycznych związanych z uzdrowiskiem, Dworcem Gościnnym z atelier fotografa Awita Szuberta, naukowcy, artyści i pisarze w Szczawnicy, okres II Wojny Światowej oraz zbiory poświęcone granicy.

Po otwarciu muzeum goście zwiedzający sale muzealne dokonywali pierwszych wpisów do księgi Muzeum.

Tekst i fot. Henryk Janusz Olkiewicz
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Hokej UNIA JP
Najczęściej czytane
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl