Aktualności
Niedziela, 9 kwietnia 2017 20:39

Nowa siedziba Archiwum Narodowego w Krakowie

W poniedziałek zostanie podpisana umowa, zgodnie z którą firma Skanska zbuduje nową siedzibę Archiwum Narodowego w Krakowie. Gmach będzie wznoszony do 2019 roku. Koszt całego przedsięwzięcia - łącznie ze specjalistycznym wyposażeniem oraz przeprowadzką Archiwum z kilku dotychczasowych lokalizacji - szacowany jest na ok. 110 mln zł. Jest to inwestycja finansowana z budżetu państwa.
Nowa siedziba Archiwum Narodowego w Krakowie powstanie na działce przylegającej do południowej granicy cmentarza Rakowickiego, na środku obszernego kwartału terenów powojskowych położonych pomiędzy ul. Rakowicką a Wita Stwosza. Gmach będą tworzyć dwa segmenty: magazynowy i biurowy.

Wysokość części magazynowej to 24 m. Segment ten, z siedmioma kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną, pozbawiony okien, jest przeznaczony do przechowywania dokumentów, map, filmów, zdjęć itd. Będzie tam stale panować temperatura średnio 15 st.

Segment biurowy, o wysokości 20 m, będzie miał sześć kondygnacji (w tym podziemną). Tu znajdą się: czytelnia do pracy z aktami na ok. 100 stanowisk, sala konferencyjna na 150 osób, pracownie konserwacji materiałów archiwalnych, pracownia introligatorska, digitalizacyjna i repozytorium cyfrowe, gdzie 200 mkw. zostanie przeznaczone dla elektronicznych kopii materiałów archiwalnych.

W nowym obiekcie zostaną zastosowane systemy wentylacji i osuszania powietrza oraz systemy gaszenia pożaru za pomocą mgły wodnej. Ogrzewanie zapewnią gruntowe pompy ciepła oraz, rezerwowo, powietrzne pompy ciepła na dachu. - Budynek nie będzie miał przyłącza do sieci ciepłowniczej ani kotłowni gazowej.

opr. ab

źródło: krakow.naszemiasto.pl

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl