Aktualności
Środa, 4 marca 2015 20:37

Nowa karetka „N” w Małopolsce

W Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym rozpoczyna pracę nowa karetka neonatologiczna. Zastąpi ona dotychczasowy, wysłużony już, ambulans. Jest to jedyna karetka dla noworodków w województwie małopolskim zakontraktowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
- Staramy się jak najlepiej dbać o zdrowie i życie każdego Małopolanina, także tego najmniejszego. Myślę, że zwłaszcza każdy obecny i przyszły rodzic czy dziadek rozumie jak ważny i potrzebny był to zakup – mówił wicemarszałek Wojciech Kozak, wręczając klucze do nowej karetki.

Nowoczesny ambulans spełnia wszelkie najnowsze wymogi techniczne, medyczne i ekologiczne. Jego podstawowym wyposażeniem jest specjalistyczny inkubator wraz z kompletem sprzętu medycznego, w tym m.in. respirator transportowy, pompy infuzyjne czy kardiomonitor.

Istotnym elementem wyposażenia są tzw. nosze pływające, czyli podstawa pod inkubator z zawieszeniem hydropneumatycznym. Dzięki temu rozwiązaniu wstrząsy podczas transportu są maksymalnie ograniczone.

Ma to ogromne znaczenie, ponieważ transportowane przez nas maluchy są często w bardzo ciężkim stanie, a nierzadko są to wcześniaki ważące zaledwie kilkaset gramów. - Najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, jakie są dostępne w tej karetce, zapewniają nie tylko bezpieczeństwo naszym najmniejszym pacjentom, ale też poprawiają komfort pracy personelu – podkreśla Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Nasza karetka neonatologiczna transportuje noworodki i wcześniaki zarówno w Małopolsce, jak i poza granice naszego województwa. Rocznie ambulans pokonuje prawie 50 tys. km.

Samochód wraz z wyposażeniem kosztował ponad 780 tys. złotych. 200 tys. złotych dofinansowania przekazał Zarząd Województwa Małopolskiego.

źródło: Krakowskie Pogotowie Ratunkowe

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl