Aktualności
Czwartek, 15 marca 2018 08:42

Nocna prohibicja w centrum Krakowa

Radni ze Starego Miasta, Krowodrzy i Nowej Huty proponują nowe zasady sprzedaży alkoholu w dzielnicach. Dziś mieszkańcy mają ostatnią szansę zgłaszania uwag w tej sprawie.
Zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach w godzinach od 22 do 6 rano, wprowadzenie dzielnicowych limitów dla punktów z trunkami wyskokowymi oraz zwiększenie odległości sklepów z wódką od np. szkół czy kościołów z 50 do 100 metrów - to propozycje dzielnic w związku z możliwością zmian zasad handlu alkoholem w mieście.

Na apel magistratu odpowiedziało kilka dzielnic. Od lat najwięcej skarg związanych ze sprzedażą alkoholu wpływało od mieszkańców centrum Krakowa. W związku z możliwością zmian prawnych, radni z Dzielnicy I przygotowali na dzisiejszą sesję projekt uchwały z wnioskiem o wprowadzeniu na terenie Starego Miasta zakazu handlu alkoholem w godzinach od 22 do 6.

W Dzielnicy V radni już uchwalili wnioski w sprawie sprzedaży alkoholu. Ich propozycja jest taka, aby w Krowodrzy zakaz handlu w sklepach obowiązywał w godz. 22-6. Mają też inne sugestie. - Zawnioskowaliśmy, aby dla naszej dzielnicy ustalić limit sklepów z alkoholem. Uważamy też, że powinny być one oddalone od szkół czy kościołów w linii prostej nie 50 a 100 metrów - mówi Zygmunt Wierzbicki, przewodniczący „piątki”.

Radni z Dzielnicy XVIII Nowa Huta chcą zawnioskować o przeprowadzenie konsultacji wśród mieszkańców z tego terenu.

Obecnie w Krakowie alkohol można sprzedawać przez całą dobę, natomiast są limity dla sklepów (maksymalnie może być ich 1275 - limit jest wyczerpany), jak i lokali gastronomicznych (1225). Znowelizowane prawo pozwala ograniczyć godziny sprzedaży alkoholu w sklepach w dzielnicach, a także wprowadzić odrębne limity dla każdej kategorii alkoholu: A - do 4,5 proc. i piwo; B - od 4,5 do 18 proc. z wyjątkiem piwa; C - powyżej 18 proc.

opr. ab


źródło: krakow.naszemiasto.pl

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
Bajania
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl