Sobota, 27 kwietnia | Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
22.02.2023 | Czytano: 97

Niezbędne znaki bhp w miejscu pracy (art. sponsorowany)

Aby pracownik mógł wykonywać swoje obowiązki zawodowe w bezpiecznych warunkach, muszą zostać spełnione pewne kryteria. Jednym z nich jest stosowanie odpowiednio dobranych oznaczeń bhp, które muszą znaleźć się w widocznych miejscach. Jakie są najważniejsze znaki bezpieczeństwa i higieny pracy, które trzeba zastosować?

Czy stosowanie znaków bhp jest wymagane?
Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie bezpieczeństwa swoim pracownikom, co wynika z przepisów prawa. Aby to osiągnąć należy sięgnąć między innymi po profesjonalne znaki bhp. Jak głosi rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy: Miejsca w zakładzie pracy, w których występują zagrożenia dla pracowników, powinny być oznakowane widocznymi barwami i/lub znakami bezpieczeństwa, zgodnie z Polskimi Normami. Znaki bezpieczeństwa powinny być umieszczone odpowiednio do linii wzroku – w miejscu lub w najbliższym otoczeniu określonego zagrożenia, a w przypadku ogólnego zagrożenia – przy wejściu na teren, gdzie występuje takie zagrożenie.
 
Znaki ewakuacyjne i przeciwpożarowe
W zakładach pracy oraz w budynkach publicznych najczęściej spotkać można znaki ewakuacyjne oraz znaki przeciwpożarowe. Obie te grupy są bardzo charakterystyczne i łatwo je rozpoznać. Znaki ewakuacyjne są koloru zielonego i posiadają białe fluorescencyjne elementy, natomiast tabliczki przeciwpożarowe występują w kolorze czerwonym i również mają grafiki świecące w ciemnościach. Ta cecha jest bardzo ważna w przypadku odcięcia prądu w budynku, ponieważ pomimo tego oznaczenia wciąż są dobrze widoczne.
Jak sama nazwa wskazuje znaki ewakuacyjne służą do oznaczania kierunki drogi ewakuacyjnej oraz wyjścia z budynku. Ich stosowanie jest niezwykle ważne, ponieważ za ich pomocą wytycza się najszybszą bądź też najbardziej bezpieczną ścieżkę, którą należy podążać podczas wystąpienia zagrożenia oraz konieczności opuszczenia budynku. Umieszcza się je w pobliżu wyjść ewakuacyjnych, na korytarzach i klatkach schodowych oraz wszędzie tam, gdzie może zajść wątpliwość co do kierunku ewakuacji.
Natomiast znaki przeciwpożarowe służą głównie do oznaczania lokalizacji sprzętu gaśniczego, jak na przykład gaśnice proszkowe, pianowe czy śniegowe, hydranty wewnętrzne czy koce gaśnicze. Dzięki nim łatwo odnaleźć te sprzęty w przypadku pożaru, co z kolei pozwala na szybkie opanowanie ognia i zabezpieczenie obszaru aż do przyjazdu służb ratunkowych.



 Instrukcje bhp
Kolejne ważne tabliczki związane z bezpieczeństwem i higieną pracy to wszelkiego rodzaju instrukcje bhp. Ich dobór zależy od rodzaju wykonywanej pracy oraz zagrożenia z jakim może się spotkać pracownik w czasie wykonywania obowiązków. Na pewno warto sięgnąć po ogólną instrukcję bhp dotyczącą wszystkich pracowników, w której znajdują się podstawowe informacje związane z bezpieczeństwem. Oprócz tego wybierać można spośród instrukcji dotyczących obróbki drewna, metali i tworzyw sztucznych, obsługi różnych maszyn i urządzeń, pracy z substancjami niebezpiecznymi, magazynowania i transportu towarów, instalacji elektrycznych, wodnych i kanalizacyjnych, branży gastronomicznej i wielu innych. Warto kierować się wytycznymi stworzonymi przez specjalistę do spraw bhp, tak aby instrukcje były dobrane prawidłowo, a pracownik znalazł w nich wszystkie niezbędne informacje z zakresu bezpiecznego wykonywania swojej pracy oraz zasad postępowania w sytuacji zagrożenia.
 
Znaki zakazu, nakazu i ostrzegawcze
Oznaczenia z tych kategorii najczęściej można spotkać w zakładach produkcyjnych. Jest to cała gama tabliczek, których kształty i kolory nawiązują do standardowych znaków drogowych: znaki ostrzegawcze są żółte i trójkątne, nakazu niebieskie i okrągłe, a znaki zakazu mają charakterystyczne czerwone elementy.
Znaki ostrzegawcze służą do informowania pracowników o potencjalnym zagrożeniu, na przykład o możliwości potknięcia, skaleczenia, poparzenia czy zgniecenia dłoni. Te tabliczki ostrzegają przed materiałami wybuchowymi, promieniowaniem, hałasem, substancjami toksycznymi, wiązką lasera, napięciem elektrycznym albo uderzeniem w głowę.
Znaki nakazu sugerują zazwyczaj, jakie środki ochrony indywidualnej powinny zostać zastosowane przez pracownika, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko urazów i wypadków. Najczęściej sięga się po kaski, okulary ochronne, rękawice, ochronniki słuchu, odzież odblaskową, specjalne obuwie lub maseczki.
Natomiast znaki zakazu wskazują na to, jakie czynności są zabronione, ponieważ mogą przyczynić się do rozwoju sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu. Jako przykład można podać zakaz używania otwartego ognia w pobliżu materiałów łatwopalnych, zakaz wchodzenia do pewnych pomieszczeń, zakaz jedzenia lub picia w wyznaczonych miejscach, czy zakaz wchodzenia z metalowymi przedmiotami.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl