Aktualności
Poniedziałek, 20 marca 2017 14:27

Niebezpieczna „gra” już w Małopolsce! Kurator apeluje do nauczycieli

Małopolska Kurator Oświaty wysłała do dyrektorów szkół z terenu województwa pismo w sprawie niebezpiecznej „gry” internetowej. Grająca w nią młodzież może nawet dokonać samobójstw. Zarówno rodzice jak i nauczyciele powinni bacznie obserwować zachowania młodych ludzi.

„Otrzymałam bardzo niepokojące informacje dotyczące treści pojawiających się w Internecie a skierowanych do kilkunastoletnich uczniów. Zagrożone są dzieci od szkoły podstawowej po ponadgimnazjalną. Pod nośnym hasłem gry, pojawiają się instrukcje z zadaniami do wykonania np. w okresie 50 dni, a ostatnim jest popełnienie samobójstwa” – napisała do grona pedagogicznego Barbara Nowak Małopolska Kurator Oświaty. - „Gry bazują na przekazach szczególnie lubianych i powszechnie znanych, czyli nawiązujących do świata wróżek bądź zwierząt. Podczas trwania gry uczniowie muszą się okaleczać, walczyć z lękiem stając na torach, wdrapując się na dachy, dźwigi itp.”.

Co gorsza, kurator poinformowała dyrektorów placówek, że według danych policji niebezpieczne treści już są znane w środowiskach uczniowskich w Krakowie i w wielu częściach Małopolski. - W obawie o życie i bezpieczeństwo dzieci, zwracam się do Państwa Dyrektorów, aby uczulić nauczycieli na uważniejsze niż zwykle obserwowanie zachowania podopiecznych, nielekceważenie żadnych oznak zachowania innego niż do tej pory, a noszącego znamiona niepokojące. Proszę także przypominać rodzicom o konieczności kontrolowania dzieci w zakresie korzystania z Internetu, zwłaszcza w czasie nocnym – zaapelowała.

Kurator równocześnie przestrzegła, by nie ostrzegać uczniów przed niepokojącymi treściami, „tak aby nie budzić ich ciekawości i nie uaktywniać ich w poszukaniu nowych informacji w Internecie”.

Sprawą niebezpiecznej „gry” zajęła się prokuratura po tym, jak troje nastoletnich dzieci z powiatu pyrzyckiego (województwo zachodniopomorskie) dokonało samookaleczenia na ramionach i przedramionach poprzez wycięcie ostrym narzędziem symbolu f50. Prokuratura Okręgowa w Szczecinie prowadzi już śledztwo dotyczące namawiania tych trojga ustalonych dotychczas małoletnich do targnięcia się na własne życie.

- Prokuratura zwraca się z apelem do wszystkich rodziców i opiekunów oraz innych osób odpowiedzialnych za opiekę i wychowywanie dzieci, a także do wszystkich użytkowników Internetu, o zwracanie szczególnej uwagi na treści, z których korzystają dzieci – zakomunikował dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Wszystkie osoby, które zauważą niepokojące zachowania swoich dzieci w związku z korzystaniem przez nie z „gry” proszone są o kontakt z Prokuraturą Okręgową w Szczecinie lub z najbliższą jednostką prokuratury lub policji.

eł/fot. Prok. Krajowa
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl