Parada Smoków
Aktualności
Poniedziałek, 3 października 2016 16:45

Nie truj. Weź dotację. Wymień piec - debata w Myślenicach

Trwa cykl debat subregionalnych poświęconych dotacjom na wymianę kotłów w ramach Regionalnego Programu Województwa Małopolskiego 2014-2020. We wtorek 4 października wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Myślenicach. Udział w spotkaniu, które rozpocznie się o godz. 17:00 jest bezpłatny.
53 proc. pyłów zawieszonych w Polsce pochodzi z gospodarstw domowych, a w przypadku rakotwórczego benzoalfapirenu aż 87 proc. tego związku pochodzi z domowych palenisk – takie szacunki przedstawia Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami. To niepokojące dane dla mieszkańców Małopolski, zwłaszcza na początku sezonu grzewczego. Mimo, iż w ubiegłym roku zlikwidowano 4,5 tys. kotłów i pieców powodujących niską emisję, ocieplono ponad 600 obiektów i zainstalowano ponad 5 tys. odnawialnych źródeł energii wciąż kopcimy. W ramach kompleksowych działań podejmowanych przez Zarząd Województwa Małopolskiego w zakresie poprawy jakości powietrza w regionie władze regionu organizują debaty subregionalne dotyczące zdrowotnych, ekonomicznych i społecznych efektów niskiej emisji oraz dotacji na zmianę sposobu ogrzewania małopolskich domów.

Dotacje na wymianę pieców

O dotację z RPO WM na lata 2014-2020 mogą ubiegać się właściciele domów jedno- i wielorodzinnych, którzy chcą zlikwidować swój stary piec węglowy i zastąpić go piecem na biomasę lub paliwa gazowe, nowoczesnym piecem węglowym, źródłem ciepła wykorzystującym odnawialne źródła energii lub podłączyć się do sieci ciepłowniczej. Jest tylko jeden warunek - środki dla mieszkańców dostępne będą wyłącznie za pośrednictwem ich samorządów gminnych.

Ile na wymianę?

Na likwidację starego, nieekologicznego kotła i zastąpienie go przyłączeniem do sieci ciepłowniczej, kotłem na paliwo stałe bądź gaz lub też odnawialnym źródłem energii można otrzymać 350 zł na każdy kilowat obliczonej mocy nowego źródła ciepła (nie więcej niż 8 tys. zł) oraz 80 zł za każdy metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni w przypadku wymiany instalacji (ale nie więcej niż 6 tys. zł). Dzięki unijnym dotacjom planuje się likwidację ponad 26,5 tysiąca starych kotłów węglowych.

Debata w Myślenicach

Już w najbliższy wtorek, 4 października 2016 r. zapraszamy mieszkańców Myślenic zainteresowanych warunkami, jakie trzeba spełnić aby dostać dopłatę na wymianę pieca. Będzie można porozmawiać ze specjalistami z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich na temat warunków otrzymania wsparcia. To jedyna taka okazja, by na miejscu dowiedzieć się wszystkiego o wymianie kotłów oraz o tym, jak skorzystać z finansowego wparcia na ten cel.

opr.s/

źródło: biuru prasowe UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Parada Smoków
Najczęściej czytane
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl