Aktualności
Niedziela, 2 stycznia 2022 12:25

Nawet 5000 zł mandatu. Jest nowy taryfikator!

Z nowym rokiem drastycznie wzrosły kary dla kierowców naruszających przepisy. Maksymalna wysokość mandatu, jaki może nam wystawić policjant wzrosła 10-krotnie, a sądowej grzywny 6-krotnie.
Do teraz nawet najcięższe wykroczenia drogowe kończyły się mandatem do kwoty 500 zł, oczywiście o ile karę wymierzał kontrolujący nas policjant, bo gdy sprawa trafiała do sądu kara mogła być większa i sięgnąć nawet 5000 zł. Dziś, maksymalna kwota mandatu jaki może nam wypisać policjant na drodze to 5000 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu kwota grzywny może sięgnąć 30 tysięcy złotych. To nie jedyne zmiany jakie weszły w życie 1 stycznia 2022 roku.

Jeśli kierowca popełni kilka wykroczeń jednocześnie, czeka go mandat od 1000 do 6000 zł.

Aby "zasłużyć" na mandat w najwyższym wymiarze trzeba jednak popełnić wykroczenie w warunkach tzw. recydywy, czyli drugi raz. Maksymalna stawka mandatu za przeproszenie prędkości o ponad 70 km/h to 2500 zł, ale jeśli popełnimy takie wykroczenie ponownie, mandat osiągnie właśnie górny limit 5000 zł. Zasada ta działa przy mandatach za przekroczenie prędkości o więcej niż 30 km/h, i tak przy przekroczeniu w granicach 61 - 70 km/h mandat wyniesie 2000 zł (4000 zł jeśli będzie to wykroczenie ponowne), 51-60 km/h 1500 zł (odpowiednio 3000 zł), 41-50 km/h - 1000 zł (2000 zł w warunkach recydywy) i dla przekroczenia o 31-40 km/h 800 zł (lub 1600 jeśli popełnimy wykroczenie ponownie)

Jeśli przekroczymy dozwoloną prędkość o kilka km/h, do 10 to zapłacimy 50 zł, przy przekroczeniu od 11 do 15 km/h 100 zł, od 16-20 km/h 200 zł, 21-25 km/h 300 zł i od 26 do 30 km/h - 300 zł.

Są to oczywiście stawki minimalne.

Maksymalna stawka mandatu czeka również za spowodowanie kolizji, w której odniesiono obrażenia a na 2000 zł wyceniono wjechanie na przejazd kolejowy mimo opuszczonych zapór lub w sytuacji, gdy nie mam miejsca by bezpiecznie go opuścić.
Z mandatem w kwocie 1500 zł muszą liczyć się kierowcy nieustępujący pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzający na przejściu dla pieszych, jeżdżący po chodniku oraz kierujący pojazd bez uprawnień.
Złamanie zakazu wyprzedzania kosztować nas może 1000 zł a korzystanie z telefonu komórkowego, wymagające trzymania urządzenia w dłoni uszczupli nasz portfel o 500 zł.

Od września 2022 roku wzrośnie też maksymalna ilość punktów karnych jakie możemy otrzymać z obowiązujący teraz 10 do 15. Takiego wymiaru kary spodziewać się muszą ci, którzy złamią jeden z dwunastu poniższych przepisów:
- wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim
- omijanie pokazu, który jechał w tym samym kierunku, ale zatrzymał się w celu ustąpienia pieszym
- nie ustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pisz ech lub na nie wchodzącemu
- niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznie ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia
- niezatrzymanie się do kontroli i ucieczka, spowodowanie wypadku drogowego, sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym
- niezastosowanie się, w celu uniknięcia kontroli, do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu
- naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi
- przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h poza obszarem zabudowanym
- przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym
- kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego
- kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po spożyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu.


Poniżej publikujemy pełną listę aktualnego taryfikatora.

wo/WSB
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Najczęściej czytane
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl