Toyota Yaris
Aktualności
Piątek, 25 lipca 2014 13:40

Nawałnica nad Gminą Łącko. Wstępne straty oszacowano na 2 mln zł (zdjęcia)

Minionej nocy nad miejscowościami Czarny Potok oraz Maszkowice w gminie Łącko przeszła nawałnica, której efektem jest kilkadziesiąt zalanych domów. Jednocześnie nagły wzrost poziomu wody w strumieniach i ich wylanie poza koryta spowodowały, że drogi lokalne zostały zniszczone do tego stopnia, że kilkanaście gospodarstw zostało odciętych od świata.
Strażacy ochotnicy z całej gminy przez całą noc i dziś przedpołudniem usuwali skutki nawałnicy w zalanych gospodarstwach. Gminne służby drogowe usuwały szkody wyrządzone w lokalnych drogach, przede wszystkim łatając wyrwy w asfalcie, uniemożliwiające dojazd do poszczególnych domostw i usuwając na pobocza dróg całe płaty asfaltu wyrwane podczas ulewy.

Wójt gminy Janusz Klag, który już od wczesnych godzin rannych sprawdzał skutki nawałnicy wstępnie ocenił, że straty jakie gmina poniosła można oszacować nawet na ponad dwa miliony zł. Zastrzega jednak, że ostateczna kwota zostanie wyliczona po szczegółowym sprawdzeniu strat.

- Będziemy się musieli zwrócić o pomoc finansową do wojewódzkich władz samorządowych, gdyż sami nie będziemy w stanie pokryć kosztów, jakie muszą być wydane na naprawę szkód wyrządzonych w lokalnych drogach, na terenie obu miejscowości - mówi Janusz Klag.

Prezentowane fotografie dotyczą szkód wyrządzonych w Czarnym Potoku. Mieszkańcy podkreślają, że takiej nawałnicy nie pamiętają od lat. A takich anomalii pogodowych, jak w tym roku - nie pamiętają od dawna.

Tekst i zdj. Henryk Janusz Olkiewicz
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Partnerzy malopolskaonline.pl