Piątek, 29 marca | Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
04.08.2016 | Czytano: 35

Najciekawsze budynki w Małopolsce

Siedziba Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA i Galeria Europa – Daleki Wschód w Krakowie – to jedne z budynków, które zdobyły w tym roku Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza w kategorii architektura użyteczności publicznej.

Doceniono również ciekawe przykłady budownictwa mieszkalnego oraz zagospodarowania przestrzeni publicznej. W sumie nagrodzono aż 8 obiektów z całego regionu.

Te budynki zachwycają niebanalną bryłą i ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi, udowadniając, że siedziba publicznej instytucji czy blok mieszkalny wcale nie musi być szablonowy. Zarząd Województwa Małopolskiego już po raz 8. zdecydował o przyznaniu Nagrody Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza, która promuje najlepsze współczesne realizacje architektoniczne w Małopolsce.



CRICOTEKA

– Znaczenie dobrej architektury jest nie do przecenia. Pozwala nie tylko odmienić nieatrakcyjny teren – podnosząc znacznie jego wartość, ale też nadać nowe funkcje istniejącym budynkom. Dlatego też co roku wyróżniamy nagrodą Witkiewicza te realizacje architektoniczne, które nie tylko zachwycają, ale też spełniają ważną rolę – kształtują nasz kulturalny krajobraz, chroniąc to, co jest w nim najcenniejsze – mówi Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.



Galeria Europa – Daleki Wschód

W tym roku Nagroda Witkiewicza została przyznana w trzech kategoriach. Wśród budynków architektury użyteczności publicznej I miejsce zdobyły ex aequo dwa obiekty: budynek Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA (autor: IQ2 Konsorcjum: nsMoonStudio Sp. z o.o. i Wizja Sp. z o.o., inwestor: Cricoteka) i Galeria Europa – Daleki Wschód w Krakowie (autor: K. Ingarden, J. Ewý – Architekci Sp. z o.o., inwestor: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”). II miejsce przyznano z kolei Centrum Administracyjnemu Gminy Wielka Wieś (autor: OVO Grąbczewscy Architekci, inwestor: Gmina Wielka Wieś). III miejsce na podium otrzymał Pawilon Józefa Czapskiego Muzeum Narodowego w Krakowie (autor: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe ESAL (arch. Danuta Fredowicz, arch. Olga Fredowicz, inwestor: Muzeum Narodowe w Krakowie).

W kategorii architektura mieszkaniowa Zarząd Województwa Małopolskiego również przyznał trzy miejsca. Pierwsze zdobył Dom w Tatrach (główne zdjęcie na górze strony) przy ul. Królewskiej w Kościelisku (autor: Karpiel i Steindel – biuro architektoniczne). Drugie przyznano ex aequo apartamentom LEA 251 w Krakowie (autor: Kita Koral Architekci Sp. z o.o., inwestor: Modern Living Development Sp. z o.o. Sp. K.) oraz budynkowi mieszkalno-usługowemu przy ul. Brogi 36 w Krakowie (autor: F2 Studio Biuro Projektów, inwestor: BUDINWEST Sp. z o.o.). „Brąz” otrzymały budynki mieszkalne wielorodzinne przy os. Bohaterów Września w Krakowie (autor: Architekt Tadeusz Lemański, inwestor: Spółdzielnia Mieszkaniowa Hutnik).



Wola Krogulecka

W ostatniej kategorii – przestrzeń publiczna – zdecydowano tylko o przyznaniu wyróżnienia. Otrzymała je platforma widokowa w Woli Kroguleckiej (autor: 55 Architekci S.C. Wojciech Świątek i Anna Szewczyk-Świątek, inwestor: Gmina Stary Sącz), która stała się atrakcyjnym punktem widokowym na szlaku pieszym na Makowicę, z którego można podziwiać Dolinę Popradu.

Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza jest przyznawana raz na dwa lata projektantom lub zespołom projektantów oraz inwestorom najlepszych realizacji architektonicznych, które zrealizowano na obszarze województwa małopolskiego i oddanych do użytkowania w okresie dwóch lat kalendarzowych (licząc od momentu ogłoszenia konkursu). Prestiżową statuetkę można zdobyć w ramach III kategorii: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, przestrzeń publiczna.

Uroczysta gala wręczenia Nagrody odbędzie się we wrześniu tego roku.

opr.s/
Źródło UMWM

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl