Aktualności
Czwartek, 6 kwietnia 2017 16:50

Najcenniejsze dzieła z kolekcji XX Czartoryskich w Arsenale (zdjęcia)

W Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich otwarto dzisiaj wystawę prezentującą wybór najcenniejszych dzieł sztuki i pamiątek historycznych z kolekcji Książąt Czartoryskich.
Ekspozycja pokazuje przede wszystkim ich wielką różnorodność: Jest to sztuka starożytna, malarstwo, rzemiosło artystyczne, militaria, rysunek i grafika, zbiory biblioteczne, ale także równie imponującą rozpiętość czasową – od starożytnego Egiptu aż po wiek XIX.

Zaznaczone zostaną wyraźnie dwa zasadnicze nurty w kolekcji muzeum: historyczno-patriotyczny i artystyczny.

W pierwszym na szczególną uwagę zasługują liczne obiekty wiązane przez tradycję z wybitnymi postaciami polskiej i europejskiej historii i kultury (m.in. Stanisławem Żółkiewskim i Stefanem Czarnieckim, królem Janem III Sobieskim, Tadeuszem Kościuszką i księciem Józefem Poniatowskim, a także Petrarką, Szekspirem, Janem Jakubem Rousseau i Napoleonem Bonaparte),

Ekspozycja pokazuje przede wszystkim ich wielką różnorodność: to sztuka starożytna, malarstwo, rzemiosło artystyczne, militaria, rysunek i grafika, zbiory biblioteczne, ale także równie imponującą rozpiętość czasową – od starożytnego Egiptu aż po wiek XIX.tora obrazu oraz dwa późniejsze dzieła: Portret Łukasza Opalińskiego (ok. 1640) – podręcznikowy przykład oficjalnego portretu sarmackiego, a także Polonia (Zakuwana Polska) Jana Matejki, niedokończony obraz alegoryczny na temat upadku styczniowego (1863–1864).

Natomiast najcenniejsze dzieło w kolekcji Czartoryskich i w polskich zbiorach - "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci od maja prezentowane będzie w Głównym Gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie. Otwarcie specjalnego pokazu zaplanowano w Noc Muzeów - 19 maja. Tam dzieło Leonarda będzie można podziwiać do momentu ponownego otwarcia Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

Ekspozycja w Arsenale czynna będzie do kwietnia przyszłego roku.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Muzeum Narodowego w Krakowie
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl