Golemo
Aktualności
Piątek, 8 maja 2009 20:04

Nadchodzi rewolucja w transporcie aglomeracji krakowskiej

W siedzibie PKP PLK S.A w Krakowie podpisano porozumienie, które ma zrewolucjonizować transport publiczny w aglomeracji krakowskiej.
Projekt Zintegrowanego Systemy Transportu w Aglomeracji Krakowskiej zatwierdzili w obecności Wicemarszałka Romana Ciepieli: Dyrektor PKP PLK Oddział Kraków Włodzimierz Żmuda, Dyrektor PKP PR (Małopolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych) Jacek Zadęcki oraz Artur Kozioł, Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka.

Na inwestycję związaną z uruchomieniem kolei aglomeracyjnej udało się pozyskać w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko dotację, która pozwoli pokryć 85% wszystkich kosztów. Cały projekt ma kosztować 190 mln zł, z czego 93% pokryje PKP PLK, 2,35%- spółka PKP PR, a 4,6% Miasto i Gmina Wieliczka. Projekt przewiduje modernizację Stacji Kraków Główny pod kątem przyjęcia podróżnych na Euro 2012. Zmodernizowane mają zostać także linie kolejowe: nr 109 Kraków Bieżanów- Wieliczka oraz wybrane elementy infrastruktury kolejowej na linii nr 94 Kraków Płaszów – Oświęcim na odcinku Kraków Bonarka – Kraków Łagiewniki – Kraków Swoszowice. Ponadto w Krakowie i w Wieliczce powstaną trzy węzły przesiadkowe, przy których powstaną punktu park& drive. Tu kierowcy będą mogli zostawić swoje samochody na nowo powstałych miejscach parkingowych (Gmina Wieliczka ma zapewnić budowę 500 miejsc parkingowych). Dodatkowo na peronach i w pociągach pojawią się automaty biletowe, a konduktorzy w pociągach zostaną wyposażeni w przenośne terminale do sprzedaży biletów. Obecny na podpisaniu porozumienia Wicemarszałek Roman Ciepiela obiecał w imieniu władz wojewódzkich przekazać 30 mln euro na modernizację taboru kolejowego. Podkreślił także znaczenie projektu dla Krakowa i całej aglomeracji krakowskiej w związku z organizacją Euro 2012: Uruchomienie kolei aglomeracyjnej to ogromna inwestycja, która bez wątpienia zmieni sytuację Krakowa, jako potencjalnego ośrodka w organizacji Euro 2012. Na koniec podziękował wszystkim, którzy wzięli udział w przygotowaniu projektu za ich wkład i upór.

(mkraw)

źródło: Urząd Marszałkowski w Krakowie

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl