Aktualności
Czwartek, 24 czerwca 2021 23:04

Nad Małopolską przeszła trąba powietrzna (zdjęcia)

Uszkodzone budynki mieszkalne i gospodarcze, zerwane i uszkodzone dachy – to efekty trąby powietrznej, która po południu przeszła przez Małopolskę. Do wieczora na terenie województwa Państwowa Straż Pożarna interweniowała ok. 290 razy. Blisko 6 tys. odbiorców pozostaje bez prądu, w tym 1400 - z Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego.
- Chcemy jak najszybciej przekazać środki dla poszkodowanych gmin. Zapewniam mieszkańców, nie jesteście sami – mówi wojewoda Łukasz Kmita, który jest w stałym kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych.

Najbardziej poszkodowani są mieszkańcy miejscowości Librantowa w gminie Chełmiec oraz Koniuszowa w gminie Korzenna.

W imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity na Sądecczyznę udali się wicewojewodowie Józef Leśniak i Ryszard Pagacz. W Mogilnie odbędzie się sztab kryzysowy.

W powiecie nowosądeckim PSP interweniowała 84 razy, głównie do zabezpieczania uszkodzonych dachów i usuwania wiatrołomów.

- Librantowa (gm. Chełmiec); po przejściu trąby powietrznej uszkodzonych jest około 30 dachów na budynkach mieszkalnych i nieoszacowana ilość na budynkach gospodarczych. Jedna osoba została ranna – uraz nogi.

- Koniuszowa (gm. Korzenna), około 10 uszkodzonych dachów na budynkach.

- Brak zasilania trakcji PKP na linii Krynica – Rzegiestów.

W Krakowie odnotowano 80 interwencji PSP, głównie przy usuwaniu połamanych konarów drzew i udrażnianiu studzienek, przepustów.

W powiecie miechowskim PSP interweniowała 41 razy, zabezpieczając uszkodzone dachy na budynkach (około 15 uszkodzeń) i usuwając wiatrołomów. W powiecie olkuskim PSP interweniowała 28 razy, głównie do wiatrołomów.

Ostrzeżenie meteorologiczne – burze z gradem/3 (ważne do godz. 6.00 dnia 25.06.2021 r.), powiaty: bocheński, brzeski, chrzanowski, krakowski, Kraków, limanowski, miechowski, myślenicki, nowotarski, olkuski, oświęcimski, proszowicki, suski, tatrzański, wadowicki i wielicki.

MUW, s/

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl