Aktualności
Sobota, 11 lutego 2023 18:35

Na ferie zimowe bezpiecznie przez przejazdy kolejowo-drogowe

Ignorowanie znaku stop, czerwonego światła, omijanie rogatek, to prowokowanie tragedii. Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. apelują o zachowanie rozsądku i przestrzeganie przepisów na przejazdach kolejowo-drogowych podczas wyjazdów na zimowy wypoczynek.
Przed wyjazdami na ferie zimowe PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. apelują do kierowców, rowerzystów i pieszych o rozwagę i rozsądek. Na przejazdach kolejowo-drogowych kolejarze rozdają ulotki oraz materiały edukacyjne i przypominają o zasadach przekraczania torów. Kierowcy powinni pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Przyczyną 99 proc. wypadków na przejazdach jest ignorowanie znaku stop oraz czerwonych świateł, wjeżdżanie pod opadające rogatki, omijanie zapór slalomem i nadmierna prędkość. Skutkiem zdarzeń są ludzkie tragedie, straty materialne, angażowanie służb ratowniczych, utrudnienia w podróży koleją.

Żółte naklejki PLK na każdym przejeździe
Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Są na nich trzy ważne numery:
indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (numer skrzyżowania), który precyzyjnie, co do metra, określa położenie przejazdu,
numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz
numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Z numeru 112 należy skorzystać w przypadku zagrożenia życia, gdy może dojść do wypadku – np. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kolejarze, jeśli to konieczne, mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. To dodatkowa informacja, która może uratować życie i zapobiec tragedii na torach.

Co robić w sytuacji zagrożenia na przejeździe kolejowo-drogowym?
W kryzysowej sytuacji należy natychmiast opuścić przejazd – w razie potrzeby wyłamać rogatkę. Wystarczy użyć niewielkiej siły nacisku, by tzw. bezpiecznik drąga rogatkowego (przy napędzie rogatek) zadziałał i spowodował bezpieczne wyłamanie zapory, bez uszkodzenia w ten sposób samochodu.

Gdy dojdzie do awarii auta i nie ma możliwości zjazdu z torów, należy jak najszybciej opuścić pojazd i wyjść poza jego obręb, zabierając ze sobą wszystkich, którzy podróżowali samochodem i skorzystać z informacji z żółtej naklejki, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Oznakowanych w ten sposób jest 14 tysięcy przejazdów i od 2018 roku zanotowano ponad 25 tysięcy zgłoszeń alarmowych. W samym roku 2022 odebrano 7,5 tys. zgłoszeń w wyniku których w 186 przypadkach – wstrzymano ruch pociągów na linii i wezwano pomoc a w 490 przypadkach – ograniczono prędkość jazdy pociągów.

Więcej informacji na temat kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd” oraz realizowanych w jej ramach działań można znaleźć na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl
Wici
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Parada Smoków
Najczęściej czytane
Reklama
Bike
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl