Golemo
Aktualności
Sobota, 19 października 2013 20:49

Myślenice najlepsze w Polsce w realizajci inwestycji

„Statuetkę Kazimierza Wielkiego i pierwsze miejsce w kategorii miast powiatowych za dokonanie największych inwestycji w infrastrukturę techniczną w latach 2010-2012 w Polsce otrzymują Myślenice!” - po tych słowach, które padły podczas uroczystej gali XI Samorządowego Forum Kapitału i Finansów, Myślenice otrzymały drugą już w historii miasta - figurkę polskiego Króla symbolizującego siłę i postęp.
Rok rocznie ranking opracowany przez prof. Pawła Swaniewicza z Uniwersytetu Warszawskiego pozwala wyłonić te samorządy, które wykazały się największym zaangażowaniem inwestycyjnym. W roku 2012 w tej samej kategorii Myślenice zdobyły drugie miejsce. To znaczny awans w ciągu ostatnich dwóch lat. We wcześniejszych - były to dużo niższe pozycje (w 2009 r. 33 miejsce, a w 2010 – 76). „To ogromny sukces na skalę krajową, z którego jestem niezmiernie dumny. Nasze wspólne działania, aktywność mieszkańców i urzędników sprawiły, że dziś stajemy na pierwszym miejscu. To cieszy, że praca, którą wykonaliśmy została doceniona i nagrodzona tak znaczącym wyróżnieniem” – komentuje burmistrz Miasta i Gminy Maciej Ostrowski.

Ranking wyłania samorządy w odpowiednich kategoriach (województwa, miasta wojewódzkie, powiaty, miasta powiatowe, gminy).

W zestawieniu nie bierze pod uwagę wszystkich inwestycji, które zostały zrealizowane na terenie gminy, a tyle te, które skierowane są na rozwój infrastruktury technicznej. Są one najbardziej powiązane z warunkami stwarzanymi dla rozwoju gospodarczego. Inwestycje w infrastrukturę techniczną koncentrują się na trzech działaniach:
- transport (m.in. remonty, budowa dróg administrowanych przez samorządy)
- gospodarka komunalna (sieci wodociągowe, oczyszczalnie ścieków, oświetlenie ulic, składowiska śmieci)
- gospodarka mieszkaniowa,

Na przestrzeni lat 2010-2012 w Myśleniach sporo zainwestowano w infrastrukturę techniczną w zakresie dostarczania wody i usuwania odpadów komunalnych. Szczególną rolę odegrał tutaj wciąż jeszcze realizowany projekt „Czysta Woda dla Krakowa - uporządkowanie gospodarki wodno ściekowej na terenie gminy Myślenice”. Jego wartość to 217 150 854 PLN brutto, a ponad połowa tej kwoty to dofinansowanie z funduszy UE.

Nie mniej ważna w tego typu rankingach jest kolejna inwestycja związana z ochroną środowiska projekt „Budowa Zakładu Zagospodarowania odpadów dla powiatów Budowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Myślenicach dla powiatów Myślenickiego i Limanowskiego”. Wartość projektu wyniosła 47 399 772 PLN z czego dotacja z Funduszu Spójności wyniosła 26 313 272 PLN (55,51% całkowitej wartości projektu), a pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie 37,76% całkowitej wartości projektu.

opr.s/ zdj. UMiG w Myślenicach

źródło: Wrota Małopolski

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl