Aktualności
Wtorek, 2 sierpnia 2016 09:24

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach odwiedziło ponad 37 tys. pielgrzymów

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach był dla pielgrzymów, którzy przybyli na Światowe Dni Młodzieży obowiązkowym miejscem do odwiedzenia. Tylko w drugiej połowie lipca przybyło tam ponad 37 tys. osób ze wszystkich kontynentów.
Wśród zwiedzających to wyjątkowe na małopolskiej mapie najważniejszych miejsc muzeum była też para prezydencka z Panamy – państwa, które będzie gospodarzem kolejnych, XXXIV Światowych Dni Młodzieży. Prezydent Juan Carlos Varela z małżonką oraz pani wiceprezydent gościli w Wadowicach dzień przed tym, jak papież Franciszek ogłosił swoją decyzję o lokalizacji kolejnych ŚDM.

Dom Rodzinny Jana Pawła II odwiedziło też wielu dostojników kościelnych, w tym długoletni współpracownik Papieża Franciszka z czasów jego posługi w Buenos Aires - bp Guillermo Rodríguez, który obecnie pełni obowiązki ordynariusza diecezji San Martín w Argentynie. Wśród gości dało się zauważyć kard. Orani João Tempestę z Rio de Janeiro, które gościło młodych ludzi na poprzednich Światowych Dniach Młodzieży. W miejscu, gdzie urodził się Jan Paweł II nie mogło zabraknąć także kard. Luisa Antonio Tagle - arcybiskupa Manili, który nazywany jest Wojtyłą z Azji. Kardynał Tagle był mocno zaangażowany w ŚDM, znany jest też ze swojej przyjaźni z ludźmi młodymi. Do muzeum przyjechał też arcybiskup Filadelfii Charles Joseph Chaput OFMCap., który głosił katechezy dla uczestników ŚDM czy biskup Matthias König z diecezji Paderborn w Niemczech. Wielu przedstawicieli duchowieństwa wolało jednak „wtopić się w tłum” i zwiedzać muzeum prywatnie. Co warte podkreślenia, dla wielu z nich chwile spędzone w muzeum były bardzo wzruszające ze względu na fakt, że Jana Pawła II znali osobiście – niektórzy byli jego współpracownikami, innych to właśnie Papież – Polak mianował biskupami czy kardynałami. Co ciekawe niejedna rzecz prezentowana na ekspozycji była dla nich zaskakująca. Zgodnie podkreślali natomiast, że dzięki zaangażowaniu muzeum żywa jest wciąż pamięć o Janie Pawle II i jego nauce.

opr. ab

źródło: malopolska.pl

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl