Terma Szaflary
Aktualności
Wtorek, 26 lipca 2016 19:33

Msza św. otwarcia ŚDM (zdjęcia)

- Wybiła godzina, na którą czekaliśmy od trzech lat! - powiedział kard. Stanisław Dziwisz rozpoczynając Mszę św. inaugurującą Światowe Dni Młodzieży. Metropolita krakowski zachęcił zgromadzonych do modlitwy w intencji „pokoju dla naszego niespokojnego świata”. Pierwsze z wydarzeń centralnych ŚDM zorganizowane zostało na krakowskich Błoniach.
Otwarciu Światowych Dni Młodzieży towarzyszył hymn „Błogosławieni Miłosierni”, autorstwa krakowskiego kompozytora Jakuba Blycharza. Do ołtarza zostały także wniesione relikwie św. Jana Pawła II i św. Siostry Faustyny.

Na rozpoczęcie uroczystości w kaganku pod dużym Krzyżem zapalono Ogień Bożego Miłosierdzia - to nawiązanie do symboliki iskry, która wyszła na cały świat z Łagiewnik. Ogień będzie płonąć aż do zakończenia ŚDM, kiedy to kard. Dziwisz wręczy ogień Franciszkowi, a ten na rozesłanie przekaże go przedstawicielom młodzieży ze wszystkich kontynentów.

- To dla nas wielka radość i zobowiązanie, że na naszej polskiej ziemi gościmy przedstawicieli całego świata. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że papież Franciszek zaprosił nas do Krakowa, miasta św. Jana Pawła II i św. Siostry Faustyny. Ufamy, że Światowe Dni Młodzieży pomogą nam stać się apostołami Jezusa Miłosiernego - powiedzieli do pielgrzymów z całego świata przedstawiciele polskiej młodzieży.

Metropolita krakowski w homilii zachęcił młodych do postawienia sobie trzech pytań: - Skąd przychodzimy na to spotkanie? Gdzie dziś jesteśmy, w tym momencie naszego życia? Dokąd dalej podążymy i co stąd ze sobą zabierzemy?

Zachęcił młodych, by powierzyli Jezusowi wszystkie sprawy, lęki i nadzieje, bowiem „On w tych dniach nas będzie pytał o miłość, tak jak pytał Szymona Piotra. Nie uchylajmy się od odpowiedzi na to pytanie”.

Dodał, że choć spotkanie w Krakowie potrwa tylko kilka dni, to będzie to intensywne, duchowe doświadczenie, wymagające również pewnego trudu. - Być może podejmiemy w tych dniach pewne ważne postanowienia? Może postawimy sobie nowe cele w życiu? Może usłyszmy wyraźny głos Jezusa, by zostawić wszystko i pójść za Nim? - mówił do młodych kard. Dziwisz.

- Drodzy młodzi przyjaciele, formujcie w tych dniach wasze umysły i serca. Słuchajcie katechez głoszonych przez biskupów. Wsłuchujcie się w głos Papieża Franciszka. Uczestniczcie z przejęciem w świętej liturgii. Doświadczajcie miłosiernej miłości Pana w sakramencie pojednania. Poznawajcie także świątynie Krakowa, bogactwa kultury tego miasta, ale także gościnność jego mieszkańców i sąsiednich miejscowości, gdzie znajdziemy odpoczynek po trudach dnia - zachęcał hierarcha.

W uroczystości uczestniczyło kilkaset tysięcy młodych. Wraz z kard. Dziwiszem Mszę św. koncelebrowali księża, biskupi i kardynałowie z całego świata, m.in. kard. Kazimierz Nycz, abp Celestino Migliore - ustępujący nuncjusz apostolski w Polsce, kard. Luis Antonio Tagle z Filipin, przedstawiciele gospodarzy poprzednich Światowych Dni Młodzieży - kardynał Rio de Janeiro wraz z młodzieżą, a także delegacja patriarchatu moskiewskiego.

opr.s / zdj. Mazur/episkopat.pl
Extra Trapez
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Cracov Fashion Week
Najczęściej czytane
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl