Aktualności
Piątek, 30 maja 2014 14:03

Mniejsze kolejki do specjalistów? Lekarze deklarują pomoc pacjentom

ZAKOPANE. W Hotelu Mercure Kasprowy trwa XIV Kongres Medycyny Rodzinnej, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Medycyna rodzinna – trudna droga na szczyt”. Podczas konferencji prasowej lekarze zapowiedzieli walkę o wprowadzenie swoich pomysłów na zmniejszenie kolejek do lekarzy specjalistów.
Według lekarzy zrzeszonych w Kolegium Lekarzy Rodzinnych, aby poprawić system zdrowotny, muszą być wprowadzone zmiany w kilku sektorach – zarówno podstawowej opieki zdrowotnej, jak i opieki ambulatoryjnej. Potrzebna jest większa liczba lekarzy ze specjalizacją medycyny rodzinnej, jak również zwiększenie dostępności badań, które mogą przeprowadzać. Żeby to funkcjonowało, trzeba wskazać konkretne źródło finansowania.

Zdaniem dr Wiesławy Fabian z Zarządu Głównego KLR, problemem jest również komunikacja między lekarzami. - Muszą być lepsze relacje lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z lekarzami specjalistycznymi. Lekarz POZ musi mieć możliwość szybkiego i pełnego zdiagnozowania pacjenta i przekazania go do dalszego leczenia specjalistycznego - podkreśla Fabian.

Dr Agnieszka Jankowska Zduńczyk i dr Tomasz Tomasik przedstawili projekt zmian proponowanych przez Kolegium Lekarzy Rodzinnych. Według lekarzy sposobów na zmniejszenie czasu oczekiwania na wizytę u specjalistów jest kilka:
- skrócenie czasu ważności skierowania. W tym momencie skierowanie ważne jest bezterminowo. Lekarze proponują, aby pacjent co pół roku musiał przedłużać jego ważność u lekarza POZ;
- ponowne wprowadzenie skierowań do wszystkich lekarzy specjalistów. Dzisiaj bez skierowania rejestrować się można m.in. dermatologa, ginekologa i okulisty. Po zmianach taka możliwość byłaby wyłącznie w przypadku leczenia psychiatrycznego i onkologicznego. Wiąże się to również z poszerzeniem kompetencji lekarzy rodzinnych – to oni mieliby decydować, czy są w stanie zaradzić problemowi sami, czy jest potrzebna wizyta u specjalisty;
- skierowania wystawiać mieliby wyłącznie lekarze rodzinni. Nie byłoby możliwe uzyskanie skierowania od lekarza specjalisty;
- delegowanie kompetencji w sprawie działań podstawowej opieki zdrowotnej samorządom.

- Samorządy lepiej wiedzą czego potrzebuje cała społeczność. W latach 90. to one organizowały podstawową opiekę zdrowotną i czas oczekiwania na wizytę był znacznie krócej niż teraz, kiedy wszystko kontrolowane jest z poziomu centralnego – podkreślał dr Tomasik.

Lekarze zrzeszeni w kolegium są zdania, że propozycja zwiększenia kompetencji lekarzy rodzinnych jest dobra, ponieważ są oni do tego odpowiednio przygotowani. Do tego potrzebne są jednak zmiany organizacyjne i finansowe, na przykład wprowadzenie systemu motywacyjnego dla lekarzy. Wprowadzenie zmian powinien również poprzedzić program pilotażowy, który pozwoli ocenić skutki podjętych działań.

rkw
Reklama
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl