Golemo
Aktualności
Piątek, 27 października 2017 08:36

Miliard złotych będą kosztować inwestycje na lotnisku w Balicach

Miliard złotych mają kosztować inwestycje jakie zaplanowano na lotnisku w Balicach do 2036 roku. Władze Kraków Airport szacują, że za 20 lat skorzysta z niego 12 milionów pasażerów.
W tym roku liczba pasażerów odlatujących z Balic ma wynieść ponad 5 milionów. Z każdym rokiem będzie jednak rosła. Władze Kraków Airport przygotowały więc strategię rozwoju na najbliższe 20 lat. Z prognoz wynika bowiem, że w 2036 r. z lotniska będzie chciało korzystać nawet 12 mln osób.

W pierwszym etapie (do 2021 r.) najważniejsza ma być budowa nowej drogi startowej o długości 2800 m i szerokości 60 m. Powiększany będzie też terminal pasażerski, który docelowo ma mieć powierzchnię ok. 80 tys. mkw (obecnie - 55 tys. mkw). W tym przypadku w pierwszej kolejności planowana jest rozbudowa poczekalni odlotowych oraz pirsu zachodniego, czyli przejścia łączącego lotnisko z samolotami (pirsy są przedłużeniem hali głównej terminalu lotniczego, odchodzą od nich tzw. rękawy - kryte przejścia prowadzące do samolotu). Do 2021 r. ma być też rozbudowana płyta postojowa dla samolotów, zmodernizowany zostanie również wewnętrzny układ komunikacyjny.

Kolejny etap inwestycji jest zaplanowany na lata 2022-2026. W jego ramach zostanie poszerzona płyta postojowa. Powstanie też pirs wschodni.

Trzeci etap wyznaczono na lata 2027-2036. W tym okresie powstaną kolejne stanowiska postojowe dla samolotów, hangar oraz zostaną rozbudowane systemy operacyjne w terminalu.

Władze Kraków Airport zwracają też uwagę, że wraz z powiększaniem portu lotniczego konieczna jest rozbudowa układu drogowego wokół lotniska. Potrzebna jest rozbudowa autostrady, przebudowa węzła autostradowego, budowa Trasy Balickiej. To inwestycje będące w gestii władz państwa, regionu i miasta.

źródło: krakow.naszemiasto.pl

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl