Aktualności
Środa, 3 października 2018 14:00

Mija 20 rocznica śmierci Jerzego Bińczyckiego

2 października minęła kolejna rocznica śmierci Jerzego Bińczyckiego, wybitnego aktora i reżysera przez wiele lat związanego ze Starym Teatrem w Krakowie.
Dla wielu pozostanie niezapomnianym Bogumiłem Niechcicem z filmu „Noce i dnie”, choć w ponad 30-letniej karierze zagrał blisko 80 ról.

Na deskach krakowskiego teatru występował od 1965 roku. Grał zarówno w repertuarze klasycznym, jak i współczesnym, w sztukach Szekspira, Czechowa, Słowackiego, Witkacego i Mrożka.

W filmie zadebiutował w 1962 roku, ale dopiero rola Bogumiła Niechcica w ekranizacji powieści Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”, reżyserowanej przez Jerzego Antczaka, została uznana za jedną z największych kreacji w historii polskiego kina.

Wielkie uznanie zdobyła także jego rola w „Znachorze” Jerzego Hoffmana, a także role w „Szpitalu Przemienienia”, „Ucieczce z kina Wolność” i serialu „Z biegiem lat, z biegiem dni”. Jerzy Bińczycki próbował swoich sił również jako reżyser.

Wystawił między innymi „Oświadczyny” i „Niedźwiedzia” Czechowa, a także „Śluby panieńskie” Fredry. Na swoim koncie Jerzy Bińczycki miał również ponad dwadzieścia ról w Teatrze Telewizji TVP oraz prace reżyserskie. Zmarł na zawał serca 2 października 1998 roku. Został pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego w Krakowie.

Tomasz Cichocki
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl