Aktualności
Poniedziałek, 9 marca 2015 20:15

Międzynarodowe seminarium naukowe - "Stosunki polsko-węgiersko-słowackie na przestrzeni wieków"

NOWY TARG. Minął pierwszy dzień dwudniowej konferencji naukowej przygotowanej przez Koło Doktorantów Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddziału w Nowym Targu, Studenckie Koło Naukowe Historyków im. Joachima Lelewela UP w Krakowie i Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego w Nowym Targu.
Do udziału w międzynarodowym seminarium naukowym ph. "Stosunki polsko-węgiersko-słowackie na przestrzeni wieków" zaproszono m. in. dr. hab. Jerzego M. Roszkowskiego, prof. dr. hab. Mariusza Wołosa, dr Martina Garka i dr. Łukasza Lewkowicza. Była mowa zarówno o wpływach kulturowych między szlachtą polską i węgierską do XX w., relacjach między szlachtą polską i węgierską do XX w. oraz koncepcji federacji środkowoeuropejskiej w myśli politycznej Milana Hodžy.

Sięgano po najstarsze wzmianki dotyczące Węgier (kronika Galla Anonima), ale nie unikano też spraw związanymi z obyczajowością sprzed sześciu wieków, czy wojny polsko - węgierskiej oraz wielkiej wojny północnej.

Wśród jutrzejszych prelegentów jest m. in. mgr Łukasz Wiater, który mówić będzie o stosunkach polsko-węgiersko-słowackich "w okresie kształtowanie się ładu wersalskiego w publicystyce ks. Ferdynanda Machaya – starszego" oraz Przemysław Lisowski (UP Kraków), który przypomni rok 1938 i zajęcie Spiszu i Orawy przez Wojsko Polskie. W południe mgr Robert Kowalski omówi "antypolską kampanię propagandową na Słowacji w czasie prac komisji delimitacyjnej jesienią 1938 r." Krzysztof Śmigielski zmierzy się pytaniem "Goralenvolk, zdrada czy może konieczność?".

Szczegółowy program konferencji w dziale "co, gdzie, kiedy".

Honorowy Patronat nad seminarium objęli - dr hab. Adrienne Körmendy Konsul Generalny Węgier w Krakowie oraz Ivan Škorupa Konsul Generalny Republiki Słowacji w Krakowie.

s/ zdj. Michał Bachulski
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl