Michał Tyrpa w ostrych słowach łaje władze Zakopanego i Nowego Targu: "Partyjniactwo, arogancja i brak szacunku do ludzi i do faktów, święcą triumfy w Zakopanem i w Nowym Targu. Podhalańscy samorządowcy wstydzą się przed światem trwałego wpisania imienia Ochotnika do Auschwitz w topografię góralskich stolic"." /> Michał Tyrpa: "Samorządowcy z Podhala wstydzą się rtm. Pileckiego" • malopolskaonline.pl
Golemo
Aktualności
Sobota, 23 listopada 2013 23:06

Michał Tyrpa: "Samorządowcy z Podhala wstydzą się rtm. Pileckiego"

PODHALE. Inicjator akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu", Michał Tyrpa w ostrych słowach łaje władze Zakopanego i Nowego Targu: "Partyjniactwo, arogancja i brak szacunku do ludzi i do faktów, święcą triumfy w Zakopanem i w Nowym Targu. Podhalańscy samorządowcy wstydzą się przed światem trwałego wpisania imienia Ochotnika do Auschwitz w topografię góralskich stolic".
Michał Tyrpa, prezes Fundacji Paradis Judaeorum, inicjator akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" przypomina, że od 2009 r. trwały zabiegi o uhonorowanie Witolda Pileckiego. "Mamy Rondo Rotmistrza Pileckiego w Nowym Targu oraz Skwer Rotmistrza Pileckiego w samym sercu Zakopanego" - pisze. I dodaje: "Mijały miesiące wakacyjne, minął wrzesień, październik , trwa listopad. Wczoraj zapytaliśmy osoby z Zakopanego czy cos słyszały - kiedy otwarcie. I okazało się że już po! Było 7 listopada.Tak po cichutku, bez święta, bez słowa informacji o zaproszeniu jakimkolwiek nie wspominając. Najpierw ogarnęła nas konsternacja. Jak to? Dlaczego? Czy to jakowyś wstydliwy patron? On - najdzielniejszy z dzielnych nie zasłużył na godne patriotyczne wielkie święto w sercu Tatr? Tak jak my nie zasłużyliśmy na odrobinę przyzwoitości i najkrótszą informację o tym, o co tak wytrwale zabiegaliśmy? Dlaczego? Przecież rozgłosilibyśmy to na fb, mediom, ludziom - radością przecież trzeba się dzielić - a tu taka wspaniała sprawa, tak ważna dla edukacji młodych Polaków. Taka wspaniała sprawa dla budowy społeczeństwa obywatelskiego w Polsce! Nasza wspólna cegiełka! Ale nie! Poczuliśmy się niewidzialni. Jakby nigdy nas nie było. /.../ Czy Podhale wstydzi się rotmistrza? A jeszcze taka smutna refleksja - czy władze Nowego Targu, które również od czerwca milczą - od uchwalenia ronda rotmistrza - też chcą to po cichutku ukradkiem przeprowadzić oficjalne otwarcie? Wstydliwy Patron? Bierut czy co???"

W tekście Czy Podhale wstydzi się Rotmistrza, prezes Tyrpa apeluje, by pisać listy do podhalańskich samorządowców z pytaniem "co zadecydowało o tak nadzwyczaj skromnej formie oficjalnego otwarcia Skweru Rotmistrza Witolda Pileckiego w Zakopanem w powszedni zwykły dzień, bez poinformowania o tym fakcie mediów oraz nawet inicjatorów akcji i wolontariuszy z całej Polski którzy o to zabiegali? Czy Patron nie zasłużył na najwyższe uhonorowanie?"

Dla przypomnienia - zakopiańskie uroczystości związane z nadaniem nazwy Skwer Rotmistrza Witolda Pileckiego - terenowi przy Placu Niepodległości przygotowali uczniowie z Klubu Historycznego im. Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej przy Liceum Ogólnokształcącym im. Oswalda Balzera w Zakopanem, Rada Miasta Zakopane oraz Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Tatrzańskiego. W galerii poniżej zdjęcia z tego wydarzenia (arch. UM Zakopane).

Jeśli chodzi o Nowy Targ, radni Gabriel Samolej i Tadeusz Morawa dwa razy pytali o terminy - umiejscowienia tabliczki z nazwą ronda, które otrzymało kilka miesięcy temu imię Rotmistrza - i zorganizowania stosownej uroczystości. Tabliczka pojawiła się przed 11 listopada, a co do dodatkowej uroczystości - jak mówił w ub. miesiącu burmistrz Marek Fryźlewicz - takowa nie jest przewidywana.

s/ zdj. Michał Bachulski, w galerii poniżej arch. UM Zakopane
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl