WSB
Aktualności
Czwartek, 24 czerwca 2021 07:22

Michał Kobosko i Rafał Komarewicz w Skawinie przedstawili nowych samorządowców 
Polski 2050 w Małopolsce

W środę, 23 czerwca, w Skawinie, w Parku Miejskim im. Marsz. Józefa Piłsudskiego odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawieni zostali małopolscy samorządowcy dołączający do Polski 2050. Wydarzenie to zainaugurowało w Małopolsce letnią kampanię wyjazdową Ruchu Polska 2050 pod hasłem #poznajMYsie, która obejmuje wszystkie trzy filary ruchu i jest zaplanowana na okres wakacyjny
Do Ruchu Polska 2050 dołącza aż siedmioro przedstawicieli samorządu: Elżbieta Burtan (wójt Zabierzowa), Marek Jamborski (wójt Kocmyrzowa-Luborzycy), Gwidon Winiarski (Sołtys Naramy, Gmina Iwanowice), Alicja Wójcik (radna powiatu krakowskiego), Paweł Kolasa (radny powiatu krakowskiego), Daniel Ryś (radny gminy i Miasta Świątniki Górne), Jan Marszałek (radny gminy Sułoszowa).


“Od początku naszego istnienia samorząd i działania samorządowców były w centrum naszej uwagi. Jesteśmy w Skawinie (...), bo miasta powiatowe są dla nas niezwykle ważne na naszej mapie Polski.” - zaznaczył Michał Kobosko. Podkreślił także, że Polska 2050 jest obecna we wszystkich stolicach regionów, ale działa również w bardzo wielu miastach powiatowych. “Chcemy być jak najbliżej ludzi, w bezpośredniej rozmowie i relacji z ludźmi.” - powiedział Michał Kobosko. Zaznaczył, że najbliżej zwykłych ludzkich spraw są właśnie przedstawiciele samorządu. 

Wagę funkcji samorządowców podkreślał też wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa i członek Polski 2050 Rafał Komarewicz. “Samorządowcy wykonują pracę oddolną, to oni słuchają głosu mieszkańców, budują zaufanie i wzmacniają społeczeństwo obywatelskie” - powiedział Komarewicz. 

“Polska 2050 jest pierwszym ruchem, który bardzo mocno otworzył się na samorządowców. Wstąpiła w nas głęboka nadzieja, że głos samorządowców będzie wreszcie mocno słyszalny.” - powiedziała Elżbieta Burtan, wójt gminy Zabierzów, która dołączyła dziś do grona małopolskich przedstawicieli ruchu.


W trakcie konferencji przedstawiono osoby odpowiedzialne za budowę struktur politycznych w powiecie krakowskim. Są to:  
Elżbieta Burtan - wójt Zabierzowa, 
Marek Jamborski - wójt gminy Kocmyrzów-Luborzyca, 
Gwidon Winiarski - sołtys wsi Narama w Gminie Iwanowice.


Koordynatorami gmin zostali natomiast:
Gmina Zabierzów - Alicja Wójcik - radna powiatu oraz Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Krakowskiego
Gmina Skawina - Paweł Kolasa - Burmistrz Skawiny w latach 2014-2018, a obecnie radny powiatu krakowskiego
Gmina Sułoszowa - Jan Marszałek - radny Gminy Sułoszowa
Gmina Świątniki Górne - Daniel Ryś - Radny Miasta i Gminy Świątniki Górne
Obecnie Polska 2050 tworzy 1616 członków Stowarzyszenia Polska 2050, ponad 26000 zarejestrowanych wolontariuszy oraz ponad 150 samorządowców współpracujących w ramach Partnerstwa na rzecz Samorządu Otwartego. 

Krótkie biogramy:

Elżbieta Burtan - w latach 2005-2006 Starosta Krakowski. Od 2006 r. Wójt Gminy Zabierzów. Działa aktywnie m. in. jako Wiceprezes w stowarzyszeniu Metropolia Krakowska. Jest członkiem Rady Lokalnej Grupy Działania Blisko Krakowa i Prezeską stowarzyszeń: Porozumienie Krakowskie oraz Wspólnota Gminy Zabierzów. W swojej gminie cieszy się dużym zaufaniem - w ostatnich wyborach zdobyła ponad 60% poparcia i wygrała wybory w pierwszej turze.

Marek Jamborski - wójt Gminy Kocmyrzów-Luborzyca. Stanowisko Wójta Gminy piastuje od 1990 roku. W latach 1998-2002 Radny Powiatu Ziemskiego Krakowskiego. W roku 2014 odznaczony złotym „Krzyżem Małopolski” – Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego za aktywne działania na rzecz lokalnej społeczności oraz budowanie społeczeństwa obywatelskiego. W roku 2019 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Gwidon Winiarski - sołtys wsi Narama w Gminie Iwanowice. Wspierał Szymona Hołownię od czasu kampanii prezydenckiej. Działa w grupie Stowarzyszenia Polska 2050 w Małopolsce “Plantacja Dobra” wspierającej osoby w kryzysie bezdomności.
 
Alicja Wójcik - radna powiatu oraz Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Krakowskiego. Cieszy się dużym zaufaniem wśród mieszkańców, o czym świadczy fakt, że po raz kolejny powierzyli jej reprezentację swoich spraw w powiecie. Chcąc być bliżej ludzi i ich problemów została członkiem Komisji Bezpieczeństwa Obywateli i Komisji Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Ochrony Środowiska.

Paweł Kolasa - w latach 2014-2018 Burmistrz Miasta i Gminy Skawina, nie startował na kolejną kadencję. Obecnie radny Powiatu krakowskiego oraz nauczyciel w ZSP Krzęcin. Przynależy do stowarzyszenia Nasze Miasto Nasza Gmina. 

Jan Marszałek - radny w Gminie Sułoszowa. Od kilkunastu lat zawodowo związany z sektorem bankowym. Poza pracą w bankowości uczestniczy w życiu społecznym, działając jako wolontariusz w wielu akcjach charytatywnych.

Daniel Ryś - Radny Miasta i Gminy Świątniki Górne. Od 11 lat należy do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzeszotarach. Prowadzi własną Działalność Gospodarczą. Od najmłodszych lat angażował się w życie społeczne np. parafialne grupy, fundacje oraz Młodzieżową Radę Miasta i Gminy, w której pełnił funkcję Przewodniczącego.mat. prasowe, fot. Tomasz Hyla
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Parada Smoków
Najczęściej czytane
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl