Golemo
Aktualności
Piątek, 2 marca 2018 11:38

Miasta historyczne 3.0 – konferencja w ICE Kraków

Wymiana doświadczeń, dobrych praktyk stosowanych w miastach o charakterze historycznym i poszukiwanie rozwiązań w aspekcie rozwoju ruchu turystycznego – takie zagadnienia zostaną poruszone podczas pierwszej edycji konferencji „Miasta historyczne 3.0”, która odbywa się w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
Patronat nad konferencją objęła Organizacja Miast Światowego Dziedzictwa. Kraków jest członkiem OWHC od 1995 roku, a w 2019 roku będzie gospodarzem kolejnego, 15. Kongresu OWHC. Przyznanie nam roli gospodarza tego spotkania potwierdza pozycję Krakowa jako ważnego partnera w dyskusji na temat ochrony światowego dziedzictwa. Tym bardziej, że „Turystyka i dziedzictwo” została wskazana przez większość uczestników poprzedniego kongresu OWHC w Korei – jako temat przewodni kolejnego spotkania. Konferencja „Miasta historyczne 3.0” idealnie spełnia zatem te oczekiwania.

Celem poprzedniej konferencji było zebranie w jednym miejscu ludzi związanych z turystyką z najstarszych miast Europy. Inicjatywa była elementem wieloletniego projektu, dotyczącego rozwoju turystyki w miastach historycznych. Podczas obrad prelegenci z Polski, Austrii, Czech, Finlandii, Francji, Holandii, Szkocji, Włoch i Węgier odpowiedzieli m.in. o pozytywnych i negatywnych aspektach turystyki w europejskich miastach historycznych.

Konferencja została podzielona na trzy panele. Pierwszy dotyczył relacji pomiędzy mieszkańcami oraz turystami, drugi odniósł się do „Miasta 24”. Na trzecim poruszono kwestię „Smart City”.

Kraków stał się w ostatnich latach markowym miastem Polski o silnej rozpoznawalności turystycznej. Tylko w 2017 roku nasze miasto odwiedziło ponad 12,9 mln osób. Z czego 76,4 proc. to odwiedzający krajowi, a 23,6 proc. zagraniczni. Podróżni mają więc znaczący wpływ na rozwój Krakowa, a zwiększenie ruchu turystycznego niesie ze sobą również wiele zmian, m.in. rozbudowanie sieci połączeń lotniczych, kolejowych i dróg, modernizację komunikacji miejskiej oraz rozszerzenie bazy noclegowej.

Nazwa „Miasta historyczne 3.0” nie jest przypadkowa – nawiązuje do marketingu 3.0 i zakłada m.in. wspólne tworzenie sukcesu, także przez mieszkańców. Współczesny, coraz intensywniejszy ruch turystyczny sprawia, że procesy funkcjonowania miasta oraz rozwoju przedsiębiorczości lokalnej powinny prowadzić do ograniczania konfliktów wywołanych przez rozwój funkcji turystycznej, nawet za cenę jej ograniczania. Fakt, że układ urbanistyczny miast historycznych ma ograniczoną pojemność powoduje, że zarządzanie turystyką staje się coraz trudniejsze, gdyż musi uwzględniać wielość i zróżnicowanie interesariuszy oraz ich punktów widzenia. Konkurowanie o zasoby miasta może prowadzić do konfliktu funkcji, czego wyrazem jest niebezpieczna dla życia miasta gentryfikacja turystyczna. Ponadto zarządzanie musi uwzględniać wsparcie rozwojowe lokalnej przedsiębiorczości. Tymczasem wysoka jakość życia mieszkańców i pobytu ma być nadrzędnym celem lokalnych strategii zrównoważonego rozwoju.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Urzędu Miasta Krakowa
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
Bajania
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl