Golemo
Aktualności
Czwartek, 11 stycznia 2018 11:01

Medaliści olimpiad przedmiotowych na spotkaniu z ministrem nauki

Dwudziestu czterech medalistów Międzynarodowych Olimpiad Przedmiotowych odwiedziło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Studiując lub myśląc o wyborze studiów, macie przed sobą wiele dróg, wiele możliwości, drzwi najlepszych światowych uczelni stoją przed Wami otworem. Chcę Was też zaprosić do współtworzenia silnych polskich uniwersytetów – powiedział przyszłym studentom podczas wręczania listów gratulacyjnym wicepremier Jarosław Gowin.
Reprezentanci Polski na Międzynarodowych Olimpiadach Przedmiotowych zdobyli łącznie w ubiegłym roku 31 medali i 5 wyróżnień. Najliczniejszą grupą okazali się laureaci Międzynarodowej Olimpiady Matematyki Lingwistycznej (7 osób) i Olimpiady Matematycznej (6 medalistów).

- Ruszający w marcu projekt “Szkoła Orłów” stworzony jest właśnie z myślą o najzdolniejszej młodzieży – powiedział podczas uroczystości wiceminister Piotr Dardziński. – Jego celem jest stworzenie na polskich uniwersytetach ścieżek kształcenia opartego o system tutoringu, dedykowanych laureatom olimpiad i najlepszym studentom. Młodzi naukowcy, kształcący się w ramach programu otrzymają stypendia, a realizujące tutoring uczelnie - wsparcie na utworzenie interdyscyplinarnych ścieżek kształcenia. Zależy nam, żeby najwybitniejsi uczniowie wybierali polskie uniwersytety – podkreślił wiceminister Dardziński.

Wsparciem będą mogły zostać objęte uczelnie publiczne i niepubliczne kształcące min. 100 studentów studiów stacjonarnych, w których co najmniej połowa ocenionych jednostek organizacyjnych posiada ocenę parametryczną na poziomie B lub wyższą. Budżet projektu zaplanowanego na okres od marca 2018 do grudzień 2022 wyniesie 25 mln zł.

Medaliści reprezentują rozmaite dziedziny wiedzy, przede wszystkim jednak są to nauki ścisłe i przyrodnicze: matematyka, fizyka, astronomia i astrofizyka, lingwistyka matematyczna, chemia, biologia, a także geografia. System oceniania laureatów olimpiad jest inny niż np. zawodów sportowych – medale dostają nie trzy osoby, lecz grupy zdolnych uczniów (np. w jednym roku może być przyznanych kilka złotych czy srebrnych medali z jednej dziedziny).

Medaliści z województwa małopolskiego

Adrian Krzemiński (ur. 1998), absolwent III LO im. Adama Mickiewicza w Tarnowie, gdzie uczęszczał do klasy o profilu matematyka-geografia-angielski z przedmiotem uzupełniającym podstawy ekonomii. Startował w wielu konkursach naukowych, przede wszystkim z zakresu matematyki i geografii. W 2017 r. zakwalifikował się do dwóch ważnych międzynarodowych konkursów: Olimpiady Krajów Bałtyckich BalticGeo na Litwie w Kłajpedzie oraz Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej w Belgradzie, w Serbii. Z obydwóch przywiózł brązowe medale. Jego największą pasją są różne dziedziny geografii fizycznej oraz geografia ekonomiczna świata. Lubi podróże, niekoniecznie w najdalsze strony świata, gdyż jak sam przyznaje, dla geografa nawet z pozoru nudne miejsce może zawierać wiele fascynujących informacji.

Daniel Golec (ur. 1999), uczeń klasy o profilu biologiczno-chemicznym V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie. W 2017 r. zdobył srebrny medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej w Nakhon Pathom w Tajlandii oraz złoty medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Metropolii w Moskwie. Wśród ludzi, którzy inspirują go do pracy, wymienia: Dziadka, Mamę oraz Nauczycieli z liceum i gimnazjum w rodzinnym Żabnie. Prócz chemii pasjonuje się muzyką, szczególnie Beethovenem, śpiewa w szkolnym chórze, uwielbia Prousta, a także nie gardzi jazdą na rowerze i prostymi pracami domowymi.

Mariusz Trela (ur. 2000) uczeń klasy 3E o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym z dodatkową algorytmiką V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie. Wielokrotny laureat olimpiad matematycznych i informatycznych, zdobywca złotych medali na Międzynarodowych Olimpiadach Matematycznej oraz Fizycznej w 2017 roku. Jak sam przyznaje, uwielbia matematykę i rozwiązywanie trudnych zadań matematycznych.

Paweł Piekarz (ur. 1998), student pierwszego roku Neuroscience with Cognitive Science na University of Sussex, absolwent V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. W 2017 r. zdobył srebrny medal indywidualny oraz srebrny medal drużynowy na Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej w Dublinie. Uważa, że lingwistyka pozwala lepiej rozumieć ludzi i kultury poprzez zrozumienie języka. Poza lingwistyką interesuje się neurobiologią. Fascynuje go ludzki mózg oraz to, w jaki sposób wytwarza on skomplikowane koncepty, takie jak język. Uprawia wspinaczkę i rekreacyjnie kolarstwo.

Więcej informacji na stronie MNiSW: www.nauka.gov.pl

opr.s/ zdj. MNiSW

źródło: mat. prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl