Aktualności
Niedziela, 9 października 2022 10:00

Matka Boża Ludźmierska patronką Powiatu Nowotarskiego

Wczoraj 8 października 2022 - jako zwieńczenie roku jubileuszowego 25-lecia modlitwy różańcowej Jana Pawła II w Ludźmierzu, rada powiatu Nowy Targ otrzymała dekret Stolicy Apostolskiej o ustanowieniu Pani Ludźmierskiej - Patronką.
Decyzja o ustanowieniu MBL patronką powiatu, to naturalna konsekwencja już wcześniej podjętych decyzji. Emblematy i wzory maryjne widnieją już w herbie starostwa nowotarskiego (berło i korona Matki Bożej Ludźmierskiej) od roku 2000.

Rezolucję w tej sprawie, ostatecznie zaakceptowaną przez władze kościelne, radni Rady Powiatu Nowotarskiego podjęli w roku 2021. "Będzie naturalną koleją rzeczy, jeśli Ta, która przez sześć wieków miłośnie opiekuje się Podhalem, zostanie wybrana i ogłoszona Patronką Powiatu, który zrzesza górali" - uzasadniano.

Podczas mszy św., którą odprawił Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski, uroczyście ogłoszony został dekret Stolicy Apostolskiej (Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów) ustanawiający Matkę Bożą Ludźmierską patronką Powiatu Nowotarskiego. Wcześniej, w Domu Pielgrzyma, odbyła się się uroczysta XLII sesja rady powiatu.

źródło: Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala

Extra Trapez
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Cracov Fashion Week
Najczęściej czytane
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl