Czwartek, 25 kwietnia | Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
24.04.2018 | Czytano: 84

Marszałek Krupa namawia: " Wspólnie świętujmy 100 lat niepodległości"

Pikniki patriotyczne odbywające się w całej Małopolsce, koncerty orkiestr i zespołów występujących równolegle na pięciu scenach całego województwa czy też spotkania na temat kobiet zasłużonych dla Ojczyzny – to tylko niektóre inicjatywy, na które mogą liczyć Małopolanie w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W całym regionie nie zabraknie okazji do wspólnego, radosnego świętowania wydarzeń sprzed wieku. Szczegóły inicjatyw organizowanych przez samorząd województwa przybliżyli marszałek Jacek Krupa oraz Leszek Zegzda z zarządu województwa.

- Dla wielu pokoleń Polaków wolna ojczyzna była marzeniem, do którego spełnienia dążyli przedstawiciele wszystkich warstw społecznych. Zależało na tym zarówno inteligencji, jak i niepiśmiennym chłopom, działaczom społecznym czy wojskowym, urzędnikom czy robotnikom. Dlatego zachęcam, aby 2018 rok był dla nas wszystkich czasem nie tylko wspominania wydarzeń sprzed lat, ale też wspólnego, radosnego świętowania – mówił marszałek Jacek Krupa, zachęcając do udziału w patriotycznych wydarzeniach. Jak dodał, każde z nich będzie doskonałą okazją do tego, aby zwrócić uwagę na różne doświadczenia kolejnych pokoleń Polaków, walczących o wolną Ojczyznę.

Choć do 11 listopada pozostało jeszcze kilka miesięcy, to jedno jest pewne – już w najbliższym czasie nie zabraknie ciekawych wydarzeń kulturalnych związanych z tegorocznym stuleciem, w organizację których licznie włączyły się instytucje kultury Województwa Małopolskiego czy organizacje pozarządowe.

- W każdym zakątku regionu odbędą się ciekawe inicjatywy, a wśród nich koncerty, spektakle czy warsztaty dla najmłodszych. Będą one jednak nie tylko świetną okazją dla Małopolan, aby poszerzyć wiedzę na temat dziejów sprzed lat - zaznaczył Leszek Zegzda, odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za kulturę. - Podczas nich będzie można poznać ówczesne wydarzenia z perspektywy kobiet, wyjątkowe historie rodzinne, a także sylwetki najważniejszych wizjonerów niepodległości czy nawet naukowców, którzy oprócz poświęcenia się pracy badawczej, byli też zaangażowani w trud odzyskania wolności – mówi Zegzda.

Doskonała okazja do przywołania wydarzeń sprzed wieku będzie już w lecie, kiedy to w całym regionie zostaną zorganizowane Małopolskie Pikniki Wolności. To właśnie podczas nich mieszkańcy regionu będą mogli znaleźć wiele ciekawych informacji na temat naszego dążenia do niepodległości. Ale to nie wszystko. W ich ramach przewidziano też zajęcia dla najmłodszych na temat tego, czym dzisiaj powinien być dla nas patriotyzm. - Troska o przyrodę, niesienie pomocy innym czy zaangażowanie w lokalne inicjatywy – tym jest właśnie współczesny patriotyzm, dlatego chcemy promować te postawy także wśród najmłodszych - dodaje marszałek Krupa.

A już w maju odbędą się po raz dwudziesty Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, którym w tym roku towarzyszy hasło „Wolność krzepi”. W dwa majowe weekendy (19-20 i 26-27 maja) będzie można poznać szczegóły ciężkiej pracy nad zjednoczeniem ziem po I wojnie światowej, ale też ogromnego entuzjazmu Polaków pokazanego podczas budowania wolnego, nowoczesnego państwa. Mieszkańcy będą mogli też zwiedzić aż 11 zabytków związanych z Małopolską z początku XX w., a wśród nich np. krakowski fort 50 ½ O Barycz.

Kulminację obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zaplanowano na jesień. Jednym z wydarzeń będzie koncert stu orkiestr dętych i zespołów, który będzie odbywał się równolegle na pięciu różnych scenach zlokalizowanych w całym województwie. W ich trakcie Małopolanie będą mogli dać się ponieść muzycznym uniesieniom, ale też sami włączyć się w radosne śpiewanie z wykonawcami.

Z koeli 21 października w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie będzie można doświadczyć muzycznej podróży do czasów, kiedy to gmach przy pl. św. Ducha był dopiero oddawany do użytku. Podczas uroczystego „Koncertu Wolności” mieszkańcy usłyszą utwory cenionych twórców związanych z Małopolską: Zygmunta Koniecznego, Stanisława Radwana, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Andrzeja Zaryckiego, Abla Korzeniowskiego czy Grzegorza Turnaua.

Symbolicznym zwieńczeniem jubileuszowych wydarzeń będzie oczywiście 11 listopada, kiedy to w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. Z kolei Opera Krakowska zaprezentuje premierę opery „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego – wybitnego kompozytora, działacza niepodległościowego i premiera, bez którego ciężko dziś wyobrazić sobie wolną Ojczyznę.

Krakowski Teatr Scena STU jesienią sięgnie chociażby do twórczości jednego z największych wizjonerów naszej niepodległości, czyli Stanisława Wyspiańskiego – stąd przypomnienie znamiennego spektaklu, jakim jest „Wyzwolenie”. Z kolei kinomani mogą liczyć na kolejne, ciekawe filmy dokumentalne, łączące historię z tematyką współczesną – powstaną one za sprawą konkursu Filmoteka Małopolska, na który przekazano aż 700 tys. zł z budżetu województwa.

Wiele ciekawych wydarzeń artystycznych, w tym twórczych warsztatów czy ciekawych koncertów i spektakli, zaoferują też mieszkańcom małopolskie organizacje pozarządowe. Dzięki konkursom Mecenat Małopolski oraz Małopolska. Moja wolność zostaną zrealizowane liczne patriotyczne wydarzenia kulturalne, które zaangażują wszystkich mieszkańców – bez względu na ich wiek. Tylko w ramach tego ostatniego konkursu samorząd województwa przekaże NGO-som 400 tys. zł na realizację ciekawych eventów.

Więcej informacji na temat inicjatyw organizowanych w całym województwa będzie można znaleźć na stronie internetowej: www.malopolska.pl.

opr.s/ zdj. UMWM
Źródło UMWM

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl