Kopalnia
Aktualności
Wtorek, 31 października 2017 18:50

Małopolskie kwesty nie tylko na zachowanie nagrobków

Okres związany z dniem Wszystkich Świętych to tradycyjnie czas, w którym na cmentarzach organizowana są kwesty. Zbieranie środków na zachowanie dla potomnych ważnych nagrobków – ale i np. na pomoc dla hospicjów czy identyfikacje Żołnierzy Wyklętych - odbędzie się m.in., w Krakowie, Tarnowie czy Zatorze.


KRAKÓW

Najwięcej kwest odbędzie się w stolicy Małopolski:

Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa „OKRK”. Zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych cmentarzy Krakowa. Na cmentarzach: Rakowickim i Podgórskim w dniu 1 listopada od godz. 9.00 do zmroku.

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych obiektów związanych z historią i kulturą polską na Cmentarzu Łyczkowskim we Lwowie. Na cmentarzu: Rakowickim, Podgórskim, Prądnik Czerwony w dniu 1 listopada w godzinach od 8.00 do 17.00.

Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum - Hospicjum im. Św. Łazarza Zbiórka na działalność statutową Hospicjum, opiekującego się osobami dotkniętymi chorobą nowotworową u kresu ich życia. 1 listopada na cmentarzach: Prądnik Czerwony, Grębałów, Bronowice, Mydlniki, Prokocim, Pychowice i Wola Duchacka; 2 listopada na cmentarzach: Rakowickim, Podgórskim, Prądnik Czerwony i Grębałów.

Stowarzyszenie Podgórze pl. wraz z Radą Dzielnicy XIII. Zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych podgórskich nagrobków na nowym cmentarzu Podgórskim. 29 października i 1 listopada na cmentarzu Podgórskim.

Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Zbiórka na ekshumacje i identyfikacje Żołnierzy Wyklętych. Od 1 do 2 listopada na cmentarzu Rakowickim.

Hufiec ZHP Kraków - Nowa Huta „Akcja Chorągiewka”. Zbiórka na rzecz celów statutowych ZHP, m.in. działalności wychowawczej i oświatowej oraz pomocy społecznej. Od 28 października do 5 listopada na cmentarzach: Rakowickim, Prądnik Czerwony i Grębałów.

Hufiec ZHP Kraków - Podgórze - Szczep „Z Dębowego Lasu”. Zbiórka na rzecz celów statutowych ZHP, m.in. działalności wychowawczej i oświatowej oraz pomocy społecznej. 1 listopada na cmentarzach: Czerwone Maki i Kobierzyn-Lubostroń.

Fundacja Dziedzictwo Kresowe - akcja „Serce dla rodaka”. Zbiórka dla Polaków we Lwowie, Mościskach i Żółkwi; renowacja zabytków, grobów i miejsc pamięci na Kresach. 1 i 2 listopada na cmentarzu Rakowickim.

Fundacja Promień Nadziei. Zbiórka na rzecz pomocy dzieciom i młodzieży z rodzin ubogich i ciężko chorym. 31 października na cmentarzach: Rakowickim, Podgórskim i Prądnik Czerwony.

Fundacja Słoneczny Uśmiech . Zbiórka na rzecz pomocy dzieciom i młodzieży z rodzin ubogich i ciężko chorym. Od 28 października do 31 października na cmentarzu Rakowickim, od 28 października do 5 listopada na cmentarzach: Podgórskim, Grębałów, Prądnik Czerwony i Bronowice.

Komitet na rzecz powstania Piety Smoleńskiej w Krakowie. Zbiórka na rzecz ufundowania Krucyfiksu Golgoty Katyńskiej w Sanktuarium Św. Jana Pawła II. 1 i 2 listopada na cmentarzach: Rakowickim i Prądnik Czerwony.

Krakowski magistrat ostrzega przed przekazywaniem pieniędzy osobom, których zbiórka do puszek, nie została zgodnie z obowiązującym prawem zgłoszona, jak również nieposiadającym identyfikatorów reprezentowanej organizacji.

TARNÓW

Podobnie jak w latach ubiegłych 1 i 2 listopada kilkudziesięciu wolontariuszy będzie kwestować w podczas XXIV kwesty na Starym Cmentarzu w Tarnowie. Znani tarnowianie będą zbierać datki na odnowę zabytkowych grobowców na jednej z najstarszych nekropolii w Polsce.

Tegoroczna zbiórka odbędzie się w środę i czwartek w godzinach 8.30-18.00. Kwestować będą członkowie Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem oraz wolontariusze, nauczyciele, dziennikarze, rzemieślnicy, urzędnicy, studenci, politycy, aktorzy. - Kwestarze będę oznaczeni plakietkami, puszki będą miały napisy, na co się kwestuje. Darczyńcom będą wręczane upominki w postaci zakładeczki z logo komitetu i Starego Cmentarza – opowiada Antoni Sypek, prezes Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem.

W ciągu ponad dwudziestu lat kwestarzom udało się zebrać ponad pół miliona złotych. Pieniądze pozwoliły na odrestaurowanie ponad pięćdziesięciu zabytkowych nagrobków. Tylko w ubiegłym roku zebrano 22 tysiące złotych. Pieniądze pozwoliły na renowację dwóch grobowców: Jana Styły (1837-1910), nauczyciela, radnego, założyciela i wieloletniego sekretarza Stowarzyszenia Chrześcijańskich Rzemieślników Gwiazda oraz prezesa Kasy Chorych, który znajduje się w kwaterze IV oraz w kwaterze I nagrobek Karola Grabowicza (1819-1886), ordynatora Szpitala Powszechnego w Tarnowie. Wszystkie odnowione dotychczas grobowce oznakowane są stojakami z biało-czerwoną szarfą i datą kwesty.

Dodajmy, że także Miejski Zarząd Cmentarzy tylko w tym roku na ratowanie zabytkowych grobowców przeznaczył blisko 400 tysięcy złotych. Między innymi zakończono kolejny etap remontu kaplicy cmentarnej zlokalizowanej na cmentarzu w Krzyżu – renowacji został poddanych dach kaplicy. Na cmentarzu komunalnym w Mościcach rozpoczęto zmianę aranżacji otoczenia Pomnika Ofiar Faszyzmu. Została wymieniona nawierzchnia wokół pomnika, remontu doczekały się także schody przed kaplicą. Na zabytkowym Cmentarzu Starym zakończono prace konserwacyjne przy jednym z cenniejszych zabytków kwatery powstańczej – przy Pomników Powstańców Styczniowych.

TUCHÓW

Towarzystwo Miłośników Tuchowa apeluje do mieszkańców naszego miasta oraz wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie akcji ratowana nagrobków starego cmentarza w Tuchowie.

Przez wiele lat członkowie Stowarzyszenia kwestowali na ratowanie nagrobków starego cmentarza w Tuchowie, ale z uwagi na całkowity brak jakiejkolwiek pomocy i wsparcia, Zarząd TMT podjął decyzję, aby w tym roku nie prowadzać zbiórki publicznej i kwesty na cmentarzach, a jedynie wpłacać środki pieniężne jako darowiznę na konto bankowe Towarzystwa przeznaczonych na ratowanie kolejnych nagrobków – akcję będziemy prowadzić do końca stycznia 2018 r.

W związku z powyższym apelujemy do wszystkich osób o wpłacanie środków na konto: PKO BP SA I o/Tuchów 06 1020 4955 0000 7702 0067 9225 wpłaty na ten cel prosimy dokonywać z dopiskiem: „Na stary cmentarz”.

CHRZANÓW

Akcja „ Ratujmy chrzanowskie pomniki” jest organizowana po raz ósmy przez parafię św. Mikołaja w Chrzanowie. Wolontariusze zbiorą fundusze na odnowienie kolejnych zabytkowych, zniszczonych nagrobków.

Za pieniądze uzbierane do tej pory udało się przywrócić świetność trzech pomników. 1 listopada z puszkami kwestować będą samorządowcy, harcerze, dyrektorzy szkół, młodzież ze szkolnych kół PCK z I i II LO w Chrzanowie, członkowie rady duszpasterskiej z parafii św. Mikołaja w Chrzanowie, a także dziennikarze “Przełomu”. W tym roku tradycyjnie datki do puszek można będzie wrzucać od godziny 9 do 15. W roli wolontariuszy wystąpią m.in. burmistrz Ryszard Kosowski, wiceburmistrzowie Tadeusz Kołacz i Jolanta Piecuch, starosta Janusz Szczęśniak i wicestarosta Krzysztof Kasperek, dyrektor I LO Bożena Bierca i redaktor naczelna “Przełomu” Grażyna Kaim.

ZATOR

W dniu 1 listopada 2017 r. w godzinach od 9:00 do 16:00 odbędzie się kwesta na zatorskim cmentarzu komunalnym. Cel zbiórki : dalsze prace związane z renowacją zatorskich zabytków.

W tym roku wykonano odnowienia dwóch XIX wiecznych nagrobków rodzin Latosińskich oraz Folgów.

Z okazji 725-lecia lokacji Zatora, staraniem Gminy Zator oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej i Rady Społecznej Ochrony i Renowacji Zatorskich Zabytków w dniu 1 listopada br. na cmentarzu komunalnym po mszy św. ok. godz. 14:45 odbędzie się poświęcenie i odsłonięcie tablicy „PRO MEMORIA” upamiętniającą osoby zasłużone dla Miasta i Gminy Zator.

MYŚLENICE

Tradycją stało się kwestowanie 1 listopada na myślenickim cmentarzu na Stradomiu. Tak jak w latach ubiegłych, zebrana kwota przeznaczona zostanie na renowacje starych, zapomnianych, zniszczonych pomników.Źródło: Samorządy miejskie
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl