Aktualności
Wtorek, 19 lipca 2016 15:43

Małopolskie gminy wśród najlepszych samorządów w kraju

Gmina Zielonki to zwycięzca najnowszego Rankingu Samorządów 2016, opublikowanego przez Rzeczpospolitą. Oprócz niej miejsce w pierwszej "trójce" zajął też Zator, a Wielka Wieś, Radłów i Tarnów znalazły uznanie w zestawieniu samorządów najlepiej korzystających z funduszy unijnych.
Miasta i gminy oceniano w oparciu o wymagające kryteria m.in. efektywny rozwój, dbałość o jakość życia mieszkańców czy dobry stan finansów publicznych. W rankingu uwzględniono 252 gminy i miasta w Polsce.

Gmina Zielonki w kategorii gmin wiejskich, a ponadto: Gdańsk (kategoria: miasto na prawach powiatu) i Kołobrzeg (kategoria: gminy miejskie i miejsko-wiejskie) to zwycięzcy tegorocznego Rankingu Najlepszych Samorządów, jaki opublikowała Rzeczpospolita. Małopolska gmina na czele rankingu znalazła się już po raz drugi. Tym razem w zwycięstwie pomogły znakomite wyniki w dziedzinach edukacji, zarządzania i wsparcia przedsiębiorczości. Z kolei tuż za Kołobrzegiem uplasował się kolejny przedstawiciel Małopolski – gmina Zator, która zebrała bardzo dobre noty za pozyskiwanie dochodów oraz dyscyplinę budżetową.

Samorządy, które poddano ocenie, zostały podzielone na trzy kategorie: miasta na prawach powiatu, pozostałe gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Ranking przygotowano w dwóch etapach. W pierwszym wybrano miasta i gminy, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2012-2015 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały. Zakwalifikowane do drugiego etapu samorządy musiały wypełnić ankietę, w której brano pod uwagę np. współpracę z organizacjami pozarządowymi, wydatki mieszkaniowe w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wyniki ostatniego testu szóstoklasistów i gimnazjalistów, stopę bezrobocia i sposoby jego zapobieganiu, liczbę nowopowstałych firm, wiarygodność kredytową oraz środki przeznaczane na promocję. W rankingu nie uwzględniono Warszawy.

Kolejne trzy samorządy z województwa małopolskiego zajęły miejsca na podium rankingu Europejski Samorząd. Tarnów musiał uznać wyższość Krosna i Olsztyna. Radłów (powiat tarnowski) uplasował się za Nowym Dworem Mazowieckim i Pilawą, natomiast wyżej niż Wielką Wieś oceniono tylko gminę Obsza. Wysokie miejsce Radłowa to przede wszystkim zasługa skuteczności w pozyskiwaniu funduszy unijnych, w tym dofinansowania na budowę kanalizacji. Uporządkowanie kwestii związanych z gospodarką wodno-ściekową, budowa nowej szkoły w Modlnicy oraz przebudowa obiektu w Modlniczce – to z kolei inwestycje, które przyczyniły się do drugiego miejsca, jakie w rankingu zajęła gmina Wielka Wieś.
Ranking stworzono na podstawie danych o przychodach z funduszy UE oraz wielkości przyznanego wsparcia z funduszy unijnych, zarówno z krajowych, jak i regionalnych programów operacyjnych z perspektyw 2007-2013 i 2014-2020.
Najbardziej innowacyjnymi małopolskimi samorządami są: Kraków, Tarnów, Nawojowa, Sękowa i Zielonki, które uplasowały się w czołowej „dziesiątce” rankingu Innowacyjny Samorząd. Oceniano w nim m.in.: ilość spraw urzędowych, które można załatwić przez Internet, dostępność i wykorzystanie przez mieszkańców elektronicznej skrzynki podawczej, liczbę punktów z dostępem do darmowego Internetu oraz dostęp do sieci szerokopasmowej, a także: ilość komputerów przypadająca na stu uczniów, dostęp szkół do szerokopasmowego Internetu czy posiadanie SMS-owego systemu ostrzeżeń/informacji czy stan wdrożenia gospodarki niskoemisyjnej.

Tegoroczny ranking zorganizowano po raz dwunasty.

Ranking Najlepszych Samorządów:
- miasta na prawach powiatu:
1. Gdańsk
2. Poznań
3. Gliwice

- gminy miejskie i miejsko-wiejskie:
1. Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie)
2. Zator (woj. małopolskie)
3. Uniejów (woj. łódzkie)

- gminy wiejskie:
1. Zielonki (woj. małopolskie)
2. Świdnica (woj. lubuskie)
3. Mielno (woj. zachodniopomorskie)

Ranking Europejski Samorząd:
- miasta na prawach powiatu:
1. Krosno
2. Olsztyn
3. Tarnów

- gminy miejskie i miejsko-wiejskie:
1. Nowy Dwór Mazowiecki (woj. mazowieckie)
2. Pilawa (woj. mazowieckie)
3. Radłów (woj. małopolskie)

- gminy wiejskie:
1. Obsza (woj. lubelskie)
2. Wielka Wieś (woj. małopolskie)
3. Wieliszew (woj. mazowieckie)

Ranking Innowacyjny Samorząd:
- miasta na prawach powiatu:
1. Świnoujście
2. Katowice
3. Gdańsk

- gminy miejskie i miejsko-wiejskie:
1. Aleksandrów Łódzki (woj. łódzkie)
2. Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie)
3. Rejowiec Fabryczny (woj. lubelskie)

- gminy wiejskie:
1. Strawczyn (woj. świętokrzyskie)
2. Świdnica (woj. lubuskie)
3. Głusk (woj. lubelskie) Słupsk (woj. pomorskie)

opr.s/

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl