Aktualności
Poniedziałek, 13 lipca 2015 13:13

Małopolskie dworce będą piękniejsze ale bilety nie stanieją

W Małopolsce trwa przebudowa dworców Kraków Płaszów i Wieliczka. Po zakończeniu prac obiekty będą nowoczesne i bardziej funkcjonalne, pozbawione barier architektonicznych i w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Modernizacje obejmują remont elewacji i dachu, wymianę okien i drzwi oraz instalacji wewnętrznych. Projekty obejmują również rewitalizacje terenów bezpośrednio przyległych. Dworzec w Krakowie jest modernizowany zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. Wart ok. 4,5 mln zł obiekt zostanie oddany do użytku jeszcze w tym roku. Natomiast prace w Wieliczce zostaną zakończone w 2016 roku. Ich koszt to ponad 4 mln zł.

Niebawem dalsze remonty czyli trzy projekty planowane na następne lata. Do tej pory PKP . zmodernizowała lub wybudowała na terenie województwa małopolskiego aż 6 dworców: Bochnia, Brzesko-Okocim, Kraków Główny, Krzeszowice, Nowy Sącz, Rabka-Zdrój. Za rok czeka nas remont dworca w Miechowie i budowa nowych obiektów w Oświęcimiu i Sędziszowie Małopolskim. Dwa ostatnie dworce mają powstać w ramach projektu Innowacyjnych Dworców Systemowych. - Każdą inwestycję dworcową poprzedzają dokładne analizy. Pod uwagę brane są: potoki podróżnych, potrzeby lokalnych społeczności oraz potencjał komercyjny. Niejednokrotnie zmodernizowane dworce stają się prawdziwymi wizytówkami miast, zwłaszcza te zabytkowe, które po renowacji odzyskują niepowtarzalny, historyczny charakter – mówi Grzegorz Tomaszewski – Dyrektor Zarządzający ds. Nieruchomości w PKP S.A. – Nie zawsze tradycyjna modernizacja znajduje uzasadnienie. W przypadku niektórych inwestycji zdecydowaliśmy się na wybudowanie zupełnie nowych obiektów. Tak było na przykład w Krakowie, gdzie powstał jeden z najnowocześniejszych dworców. Z kolei w niektórych mniejszych miastach realizujemy pilotażowy, autorski program pod nazwą Innowacyjne Dworce Systemowe. W miejscu dotychczasowych niefunkcjonalnych obiektów powstaną nowe: nowoczesne, ekologiczne i tańsze w utrzymaniu – dodaje. Podróżni będą mogli korzystać z kolejnych 20 odnowionych obiektów. Zmiany zachodzące na polskich dworcach kolejowych doceniają także eksperci. W tym roku PKP została wyróżniona w konkursie Diamenty Polskiej Infrastruktury za program odbudowy i renowacji dworców.

am
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl