Golemo
Aktualności
Sobota, 3 marca 2018 21:50

Małopolskie centrum leczenia oparzeń już wkrótce z nową siedzibą

W krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera powstaje największy w Polsce ośrodek oparzeniowo-plastyczny, który zapewni najwyższe standardy opieki i leczenia nie tylko dorosłym, ale co ważne również dzieciom, także spoza Małopolski. W uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę Małopolskiego Centrum Leczenia i Rehabilitacji Oparzeń oraz Chirurgii Plastycznej i Replantacyjnej wraz z Oddziałem Intensywnej Opieki Medycznej dla Dzieci wziął udział wicemarszałek Wojciech Kozak.
- Ośrodek w „Rydygierze” będzie służył chorym nie tylko z Małopolski, ale również z całego kraju, niezależnie od wieku. Wykwalifikowany zespół lekarsko-pielęgniarski, kierowany przez doskonałego specjalistę – dr hab. n. med. Annę Chrapustę – dołoży wszelkich starań, by w dalszym ciągu zapewniać jak najwyższe standardy opieki w placówce i pomagać pacjentom w powrocie do zdrowia. Inwestycja, której koszt szacowany jest na ponad 34 mln zł, nie byłaby możliwa gdyby nie dofinansowanie ze środków unijnych. Na ten cel przeznaczyliśmy ponad 21 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 – mówił podczas wydarzenia wicemarszałek Wojciech Kozak.

Już za półtora roku jedyny w Małopolsce ośrodek leczenia oparzeń, chirurgii plastycznej i replantacji kończyn zostanie przeniesiony z aktualnych pomieszczeń do nowobudowanego, 3-kondygnacyjnego budynku. To właśnie tu swoją siedzibę będzie mieć Małopolskie Centrum Leczenia Oparzeń oraz Chirurgii Plastycznej i Replantacyjnej.Nowy obiekt szpitalny pozwoli na kompleksowe leczenie nie tylko dorosłych, ale również najmłodszych pacjentów, którzy dotychczas musieli poszukiwać specjalistycznej pomocy w leczeniu wad wrodzonych czy leczeniu i rehabilitacji oparzeń w placówkach poza regionem i krajem. W centrum, oprócz leczenia ciężko oparzonych pacjentów, wyspecjalizowana kadra medyczna będzie realizować m.in. najtrudniejsze zabiegi korekcyjne wad wrodzonych twarzoczaszki czy kompleksowe zabiegi rekonstrukcyjne, w tym ucha środkowego wraz z rehabilitacją słuchu.

Wprowadzone w krakowskim szpitalu pionierskie metody leczenia z wykorzystaniem nowoczesnych technologii sprawiają, że ośrodek cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród pacjentów z całej Polski. Dziś, mimo iż posiada tylko 15 łóżek szpitalnych przeprowadza rocznie prawie 2 tys. operacji oraz 4 tys. zabiegów. Dzięki nowopowstającym oddziałom jeszcze większa liczba chorych będzie mogła otrzymać tu specjalistyczną pomoc.W nowym obiekcie powstaną następujące oddziały: chirurgii plastycznej dorosłych (13 łóżek), oparzeń dorosłych (20 łóżek, w tym 6 łóżek na OIOM-ie) oraz chirurgii plastycznej dzieci (9 łóżek i 5 łóżek wzmożonego nadzoru nad dziećmi oparzonymi). Dodatkowo powstanie tu oddział intensywnej opieki medycznej dla dzieci wraz z czterema łóżkami.

opr. s/

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl