Aktualności
Piątek, 22 lipca 2016 14:51

Małopolska powitała pierwszych pielgrzymów!

Światowe Dni Młodzieży w zasadzie można uznać za rozpoczęte. Do małopolskich gmin i miasta przybywa coraz więcej młodych pątników. Kolorowe, rozśpiewane grupy chrześcijan coraz częściej pojawiają się na ulicach.
Pielgrzymi z różnych krajów świata od kilku dni przemierzają uliczki Oświęcimia. Jak podaje Katarzyna Kwiecień z miejscowego urzędu miasta, dla wielu z nich jest to pierwsza wizyta w Polsce. Niektórzy jak grupa z Malezji, pokonali tysiące kilometrów. Mówią, że chcą być częścią tego ważnego wydarzenia, jakim jest spotkanie młodych katolików i zobaczyć papieża Franciszka. Podkreślają, że chcą poznać Polskę, bo to to kraj Jana Pawła II, którego pamiętają i szanują.

Z kolei Francuzi m. in. z Paryża czekając na spotkanie z Ojcem Świętym nad Sołą poznają interesujące miejsca na Podbeskidziu. Dzisiaj byli w Oświęcimiu, zwiedzali m. in. Muzeum Zamek. Wychodzili też na wieżę, aby zobaczyć panoramę miasta. Młodzi ludzie przyznają, że czują się w Polsce wspaniale, wszędzie są serdecznie przyjmowani. Polacy są fantastyczni. Niezwykle pozytywni i gościnni. "Jest między nami jedność i harmonia"– mówią.

W Nowym Sączu wieczorna część pierwszego dnia Tygodnia Misyjnego rozpoczęła się od radosnego przemarszu ze Stadionu Sandecji pod Bazylikę św. Małgorzaty. Jak podaje miejski serwis informacyjny, tam czekał na wszystkich i kropił święconą wodą Prepozyt Kapituły Kolegiackiej ks. dr Jerzy Jurkiewicz, który chwilę potem przewodniczył uroczystej mszy święta z udziałem władz miasta, księży z okręgu nowosądeckiego oraz duchownych z diecezji Nantes i Dijon. Pielgrzymów i gości w języku francuskim powitał biskup diecezjalny Andrzej Jeż.

Wzmożony ruch odwiedzających panuje w wadowickich muzeach. Dom Rodzinny Ojca Świętego pracuje w zmienionych, dłuższych, godzinach wpuszczając 40-to osobowe grupy pielgrzymów co 10 minut.

Wadowicki magistrat przyznaje, że Plac Jana Pawła II dzięki młodzieży m.in. z Ghany, USA, Francji czy Polski stał się rozśpiewaną estradą. Barwny korowód, głównie chrześcijan z Ghany zaprezentował żywiołowy program artystyczny połączony z grą na bębnach. Do zabawy spontanicznie włączali się też inni pielgrzymi.

Radośnie i kolorowo jest też w Olkuszu. Energia i przyjacielska atmosfera towarzyszą spotkaniu młodych pielgrzymów z mieszkańcami Olkusza. - Od środy w naszym mieście przebywa 269 gości z Włoch i Czech, którzy będą uczestniczyć w spotkaniu z Papieżem Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży – relacjonują miejscowi urzędnicy.


fot. UM Wadowice
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl