Aktualności
Środa, 27 września 2017 15:03

Małopolska Noc Naukowców z mnóstwem atrakcji

Już po raz 11. Małopolanie będą mogli zakochać się w nauce. I to dosłownie. W najbliższy piątek w siedmiu miastach regionu, w 70 lokalizacjach u 44 partnerów odbędzie się Małopolska Noc Naukowców. Dla spragnionych niezapomnianych wrażeń przygotowano 1500 różnych wydarzeń.
- Cieszy nas ogromnie fakt, że z roku na rok kolejne instytucje włączają się w jej przygotowanie. Każde z nich otwiera swoje drzwi przed uczestnikami, pokazuje zamknięte na co dzień laboratoria czy przybliża tajemnice nauki z własnej dziedziny. Z każdą kolejną edycją noc naukowców cieszy się też rosnącym zainteresowaniem mieszkańców. W tym roku przygotowano dla nich 1,5 tys. różnych atrakcji i zapowiada się, że ubiegłoroczny rekord 77 tys. uczestników zostanie pobity - podkreśla marszałek Jacek Krupa.

Małopolska Noc Naukowców tradycyjnie rozpocznie się w Kijów.Centrum, które na tą okoliczność zamieni się w prawdziwe laboratorium. Widowiskowe eksperymenty przeniosą uczestników do niezwykłego świata nauki i przybliżą fascynującą pracę uczonych. Nie zabraknie zjawiskowych doświadczeń fizycznych i chemicznych, także tych, które możemy zauważyć na co dzień w otaczającym nas świecie. Całemu widowisku towarzyszyć będzie… eksperymentalny taniec. Zapraszamy w piątek, od godz. 18.00.

Co prawda potańczyć nie będzie można z robotami czekającymi na młodszych i starszych na wydziale mechanicznym Politechniki Krakowskiej, ale za to będzie można… zagrać z nimi w warcaby, narysować swój rysunek, a także emocjonować się wyścigami, sumo czy piłką nożną w ich wykonaniu. Nie zabraknie ekstremalnych ścieżek edukacyjnych, symulatora jazdy tramwajem czy pokazów pirotechnicznych. Roboty, mierzenie prędkości światła i wiele więcej można też zobaczyć w Korporacyjnym Centrum Badawczym ABB oraz w COMARCH S.A. Z kolei naukowe przedszkole to propozycja Fundacji Klaster Life Science Kraków i Jagiellońskiego Centrum Informacji, a o tajnikach konserwacji tkanin zabytkowych można będzie posłuchać na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II.

Fanów kryminałów zapraszamy do Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna, gdzie uczestnicy poszukają rozwiązania morderczej zagadki, natomiast na Uniwersytecie Jagiellońskim na tropie zbrodni będzie chemik. Tam też o poważnych zabawach naukowców molekularnymi klockami lego opowiedzą pracownicy wydziału chemii, a o tym do czego służy synchrotron Solaris – pracownicy tamtejszego centrum promieniowania. Naukowe podchody i triki fizyki to propozycja Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Uniwersytet Rolniczy pokaże najciekawsze okazy ryb krajowych i akwariowych, różne gatunki grzybów uprawnych i leczniczych, a także sprawdzi czego potrzebuje Robinson, żeby przetrwać w Himalajach, a także pozwoli podsłuchać, co mówią nam chromosomy, jakie desery będziemy jedli w przyszłości i co stanie się, gdy grzyb zakocha się w drzewie...

Tajemnice mikro-oceanarium zdradzą w Instytucie Nauk Geologicznych PAN w Ośrodku Badawczym w Krakowie. Tam też sprawdzą co by było gdyby Sherlock Holmes zbierał minerały, natomiast w matematycznego Jamesa Bonda każdy będzie mógł się zmienić dzięki Uniwersytetowi Pedagogicznemu. Rozwiązanie łamigłówek to jedyny sposób na opuszczenie escape-roomu. Pracownicy tej uczelni opowiedzą o Nowej Zelandii i Sri Lance, a naukowcy Akademii Górniczo-Hutniczej pokażą jak gotują… w probówkach i zawładną piorunami. Każdy, kto chce się przekonać z czym łączy się jego smartfon powinien odwiedzić Centrum Technologiczne Nokia, a zajęcia ściśle tajne to propozycja Matplaneta S.A. Delphi Poland przedstawi inteligentne rozwiązania dla samochodów przyszłości, a Krakowskie Szkoły Artystyczne przeprowadzą warsztaty aktorskie, fotografii mody, rysunku żurnalowego oraz projektowania ubioru i biżuterii. O doświadczeniach, które zmieniły świat można będzie usłyszeć w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

To tylko niewielka część wszystkich wydarzeń przygotowanych na Małopolską Noc Naukowców. Należy pamiętać, że na niektóre z nich obowiązuje rejestracja. Szczegóły na stronie Małopolskiej Nocy Naukowców.

opr. s/
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl