Sobota, 20 kwietnia | Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
21.02.2022 | Czytano: 103

Małopolscy parlamentarzyści PO piszą do Prezydenta

Z inicjatywy poseł Jagny Marczułajtis-Walczak małopolscy parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej wystosowali list otwarty do Prezydenta Andrzeja Dudy, z apelem o niepodpisywanie ustawy Lex Czarnek

List otwarty do Prezydenta RP Szanowny Panie Prezydencie,

najważniejszymi zmianami dokonanymi w Polsce po roku 1989 była reforma samorządów, które między innymi przejęły zarządzanie szkołami podstawowymi i średnimi. W tym systemie kuratoria sprawują jedynie merytoryczną kontrolę oraz współuczestniczą w procesie wyboru dyrektorów poszczególnych placówek. W funkcjonowaniu przedszkoli i szkół ważną rolę odrywają obecnie rodzice mogący współtworzyć proces wychowawczy. Mogą oni także współorganizować (często i współfinansować) dodatkowe zajęcia edukacyjne wspierające rozwój intelektualny dzieci i młodzieży, rozwijające ich zainteresowania oraz zwiększające szanse kontynuowania nauki na wybranych kierunkach studiów. Bez wiedzy i zgody rodziców nic się dziś w szkole wydarzyć nie może. Obowiązujące dotąd prawo szanuje opinię rodziców i nie ma powodów, by to zmieniać. To rodzic – nie kurator oświaty – powinien mieć ostatnie słowo przy podejmowaniu decyzji.
Ten sprawdzający się już od wielu lat model współdziałania szkół, samorządów i rodziców zostanie zniszczony po wprowadzeniu w życie tzw. Lex Czarnek, czyli ustawy oczekującej obecnie na podpis Pana Prezydenta. Jesteśmy parlamentarzystami z Małopolski, gdzie kuratorem oświaty jest pani Barbara Nowak, która jest „twarzą tych zmian” w oświacie. Jak widzimy z dotychczasowych wypowiedzi pani kurator Barbary Nowak, oddanie decyzyjności kuratorom z nadania partyjnego byłoby szczególnie groźne dla procesu wychowawczego, której poglądy wprawiają w osłupienie nawet kolegów z jej obozu politycznego. Aktualny system dobrze działa, co potwierdzają wyniki kontroli poselskich w kuratoriach w całej Polsce.

W trosce o dobro naszych dzieci i naszej młodzieży apelujemy do Pana Prezydenta o niepodpisanie ustawy, która ograniczy otwartość polskiej szkoły, która narazi ją na indoktrynację i która będzie skutkowała kompleksami w relacjach młodych Polaków ze swoimi rówieśnikami z innych europejskich krajów. Lex Czarnek spowoduje także osłabienie konkurencyjności młodych Polaków na globalnym rynku pracy oraz utrudni im uczestniczenie w międzynarodowej wymianie kulturalnej i naukowej.

Głównym zagrożeniem Lex Czarnek jest oddanie w ręce kuratorów oświaty zbyt dużej władzy. Kuratorzy będąc powoływanymi przez ministra oświaty, są wykonawcami jego politycznych decyzji i poleceń. Szkołami zarządzano w ten sposób w czasach PRL-u. Wówczas ani rodzice, ani lokalne samorządy, ani żadne stowarzyszenia lub fundacje nie mogły wspierać szkół i wzbogacać ich oferty wychowawczej. Wiemy, że nie był to system dobry, ale Lex Czarnek w wielu aspektach do tego systemu powraca, dlatego też żywię nadzieję, że Pan Prezydent tej ustawy nie podpisze.

Jagna Marczułajtis Walczak Poseł na Sejm RP
Bogdan Klich Senator RP
Aleksander Miszalski Poseł na Sejm RP
Urszula Augustyn Poseł na Sejm RP
Dorota Niedziela Poseł na Sejm RP
Marek Sowa Poseł na Sejm RP
Jerzy Fedorowicz Senator RP

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl