Aktualności
Środa, 15 maja 2019 11:18

Małopolanie mają dość smogu

Blisko 160 zgłoszeń dotyczących łamania przepisów środowiskowych i kilkadziesiąt przeprowadzonych kontroli – tak można podsumować dotychczasowe efekty funkcjonowania elektronicznego formularza Ekointerwencji.
W ciągu siedmiu tygodni od uruchomienia systemu mieszkańcy regionu informowali o przypadkach spalania odpadów, eksploatacji kotłów i kominków niespełniających wymagań uchwały antysmogowej oraz sprzedaży węgla złej jakości w aż 48 małopolskich gminach.

Poprzez formularz Ekointerwencji przesłano dotychczas łącznie 158 zgłoszeń, z czego 102 dotyczyły spalania odpadów, 52 zawierały informacje o eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową, a cztery były związane ze sprzedażą węgla złej jakości. Przekazane przez mieszkańców informacje dotyczyły gmin: Limanowa, Brzesko, Kraków, Wielka Wieś, Chrzanów, Zabierzów, Tuchów, Słomniki, Sułkowice, Alwernia, Liszki, Wieliczka, Iwanowice, Muszyna, Nowy Sącz, Nowy Targ, Polanka Wielka, Mszana Dolna, Brzeźnica, Zakopane, Wadowice, Brzeszcze, Myślenice, Proszowice, Osiek, Olkusz, Skawina, Kocmyrzów-Luborzyca, Krzeszowice, Rzepiennik Strzyżewski, Szczucin, Kęty, Zator, Budzów, Andrychów, Wolbrom, Tarnów, Gdów, Skawina, Tomice, Trzebinia, Dobczyce, Mogilany, Libiąż, Oświęcim, Chełmek, Rabka-Zdrój.

Małopolanie najczęściej prosili o interwencję w związku z zachowaniem sąsiadów, którzy uporczywie palą śmieciami w piecach i kominkach. Z treści nadesłanych zgłoszeń wynika, że wielu mieszkańców województwa ma ogromny problem z unoszącym się w ich okolicach gryzącym dymem, który utrudnia oddychanie i uniemożliwia przebywanie na zewnątrz.

Dotychczas zweryfikowano 58 zgłoszeń. W 30 przypadkach kontrola nie wykazała naruszeń, siedem razy udzielono pouczenia, jedna sprawa została skierowana do sądu. Sześć zgłoszeń zostanie uwzględnionych w planie kontroli, pięć zgłoszeń dotyczących przedsiębiorców przekazano do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, trzy zgłoszenia przesłano do odpowiednich gmin. W pięciu przypadkach przeprowadzono kontrole, jednak szczegółowe informacje o ich wynikach nie zostały jeszcze przekazane. W jednym przypadku urzędnicy nie byli w stanie skontrolować paleniska, ponieważ nie mieli możliwości wejścia na posesję.

Małopolanie są coraz bardziej świadomi, że smog ma ogromny wpływ na ich zdrowie i życie. Nieustannie rosnąca liczba Ekointerwencji jest tego najlepszym dowodem. Dziękuję wszystkim, którzy angażują się we wspólną walkę o czyste powietrze - mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Formularz Ekointerwencji został uruchomiony 26 marca. Za jego pośrednictwem mieszkańcy Małopolski mogą zgłaszać – również anonimowo – wszelkie przypadki łamania przepisów środowiskowych. Każde zgłoszenie zostaje przekierowane do właściwego organu kontroli. Jednocześnie Urząd Marszałkowski prosi o informację zwrotną na temat wyników przeprowadzonych działań kontrolnych.

Ekoformularz jest dostępny na stronie: www.powietrze.malopolska.pl/ekointerwencja

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl