Aktualności
Wtorek, 22 stycznia 2013 15:19

Lech Wałęsa do podhalańskich przedsiębiorców: "bądźcie aktywni" (zdjęcia)

ZAKOPANE. - To dla burmistrza szczególny honor, że możemy dziś gościć w Zakopanem Lecha Wałęsę i mieć okazję do bezpośredniego spotkania i przedstawienia mu naszych problemów zakopiańskim - biznesowych, komunikacyjnych i własnościowych - mówił burmistrz Janusz Majcher witając b. prezydenta.
- Prezydent Wałęsa interesuje się wszystkim, co w Zakopanem się dzieje - od geotermii, która była od zarania dziejów oczkiem w głowie pana prezydenta, za co dziękujemy, a skończywszy na dokonaniach w dziedzinie naprawy dróg i komunikacji i dostępności miasta - dodał burmistrz Zakopanego.

- Tematów jest tak wiele, że mam problem co wybrać. Za rzadko mnie zapraszacie. Gdyby było to częściej, to by się tyle tego nie nagromadziło. W prawdzie jestem już na emeryturze, ale jestem zainteresowany, by nasze zwycięstwo, które zadziwiło świat, było dobrze wykorzystane - mówił Lech Wałęsa.

Spotkanie związane było z działalnością Fundacji "Instytut Lecha Wałęsy" i promocją lokalnych przedsiębiorców za granicą oraz z projektem The Best of Poland, nad którym Lech Wałęsa objął patronat. Jak tłumaczył przedstawiciel Instytutu cykl spotkań zaczyna się od Zakopanego. - Projekt skierowany do osób które prowadzą działalność gospodarczą. To pan prezydent dokonał zmian nie tylko w Polsce, ale i w całym bloku Europy Środkowo-Wschodniej. Jemu zawdzięczamy obalenie systemu komunistycznego i zbudowanie gospodarki rynkowej i teraz musimy otworzyć się jeszcze bardziej na świat - mówił pomysłodawca projektu Marek Kuźmicz.

- To pracodawca ma wziąć odpowiedzialność za bezrobocie. Nie politycy, to wy jesteście od tego - mówił b. prezydent zwracając się do przedsiębiorców. - Od naszej mądrości i naszych wyborów zależy sukces. Jeśli nie, to uruchomi się proces niezadowolenia mas pracujących. Dlatego proszę was o większą aktywność i robienie więcej takich spotkań, żeby wiedzieć co zrobić, by poprawić sytuację. Aktywność spowoduje, że wspólnymi siłami poprawimy program, a to umożliwi kolejne zwycięstwo. Może będę ostatnim rewolucjonistą w budowaniu nowej rzeczywistości - dodał.

Wśród uczestników spotkania był Stanisław Ślimak. - Ekscelencjo! Czuję się zobowiązany i przekonany, by publicznie panu podziękować za to, co pan uczynił w zakresie stworzenia geotermii w Polsce. Po spotkaniu z profesorem Sokołowskim w grudniu 1992 roku, już w styczniu poprał nasz eksperyment. Autorami sukcesu jakim jest geotermia w Polsce jest, pan i profesor Sokołowski - mówił wój Szaflar. I dodał: - Ale proszę, żeby nie sprzedawano Geotermii Podhalańskiej, tylko żeby to zostało skomunalizowane - tak jak to było pana pomysłem, i oddane samorządom. Bo my damy sobie z tym projektem radę i go nie zgnoimy - podsumował Stanisław Ślimak.

Mówiono o budowaniu zaplecza narciarskiego w Zakopanem. Padła prośba, by w związku z nieudanymi staraniami o przyznanie Zakopanemu organizacji mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym - Lech Wałęsa pomógł. - Może pan nam pomóc. Będąc "w świecie" mówić, że jest takie miasteczko w Polsce, nazywa się Zakopane i chce organizować MŚ. Proszę nas wesprzeć - apelowała jedna z uczestniczek spotkania.

Po chwili milczenia, Lech Wałęsa powiedział: "pomożemy" - co wywołało salwy śmiechu. Po czym dodał: - Pomogę. Będę brać udział w różnych spotkaniach, bo to potrafię. I to mogę czynić. Będę przekonywał. Ale ja już dużo inicjatyw robię i czasem nie wyrabiam. Przygotujcie pomysł, a ja to będę wspólnie z wami, albo oddzielnie realizował - obiecał.

Mówiono o kłopotach komunikacyjnych. Jako remedium - Lech Wałęsa wskazał przykłady z Japonii.

s/ zdj. Regina Watycha
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl