Aktualności
Niedziela, 4 marca 2018 22:50

Krzyż Małopolski dla prof. Władysława Pluty

„14 wystawa. Władysław Pluta, projektowanie graficzne” – to kolejna prezentacja prac Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej dedykowana jednemu z najlepszych polskich plakacistów. Na wystawie stałej zlokalizowanej w przestrzeni dworca PKP w Tarnowie odbył się wernisaż prac autorstwa profesora Władysława Pluty. Przy tej okazji wicemarszałek Stanisław Sorys odznaczył artystę Krzyżem Małopolski.
- Dziękuję Panie Profesorze za to, że możemy w tej pięknej przestrzeni podziwiać pańskie dzieła, które znane są nie tylko w naszym kraju, ale też poza jego granicami. Dziękuję też za pańską pracę pedagoga, bo od lat inspiruje Pan młodych ludzi do podążania artystyczną drogą – mówił wicemarszałek Stanisław Sorys odznaczając prof. Władysława Plutę Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski. Wyróżnienie przyznano w uznaniu za działania na rzecz społeczności lokalnych, przyczyniające się do rozwijania społeczeństwa obywatelskiego i wzbogacające tym samym dorobek regionu.

Profesor Władysław Pluta ukończył studia na Wydziale Form Przemysłowych krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a następnie rozpoczął pracę pedagogiczną w Katedrze Komunikacji Wizualnej na macierzystej uczelni, z którą jest związany do tej pory. Wykształcił liczne grono uczniów, w tym wybitnych pedagogów, typografów oraz projektantów.

Jest autorem wielu plakatów obrazujących współczesne życie społeczne i kulturalne kojarzone szczególnie z Krakowem i Małopolską. Zajmuje się również grafiką książkową, projektowaniem czasopism, systemów identyfikacji wizualnej, folderów, a także grafiki artystycznej. Jego koncepcje graficzne znajdują się w wielu znakomitych albumach i pozycjach książkowych. Ta szeroka działalność przyniosła mu liczne nagrody, w tym nagrodę na Międzynarodowych Targach Książki. Od początku powołania Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej, czyli od 14 lat, projektuje dla niej wszystkie plakaty i publikacje.

opr. s/

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl